fbpx

Poczesna

Edukacja w gminie. Dzieci po feriach wróciły do szkół

fot. Urząd Gminy Poczesna

Uczniowie klas I-III ze wszystkich pięciu placówek mieszczących się na terenie gminy od 18 stycznia z powrotem realizują przewidziane planem zajęcia. Oczywiście nauka odbywa się z zachowaniem wszelkich wytycznych sanitarnych.

– Każda klasa uczy się w oddzielnej sali, uczniowie siedzą w bezpiecznej odległości, a podczas przerw przebywają także w ściśle określonych strefach – zapewnia pełniąca obowiązki dyrektora w szkole we Wrzosowej Anna Adamus-Lamch.

Zarówno sale lekcyjne, jak i pomoce dydaktyczne czy szkolne sprzęty są systematycznie dezynfekowane. Po zajęciach natomiast wszystkie pomieszczenia w budynku są ozonowane. Do niezbędnego minimum ograniczono możliwość przebywania osób trzecich na terenie szkoły. Bez przeszkód, z zachowaniem narzuconych obostrzeń, działa również szkolna stołówka.

Jak przekonuje kierownictwo szkoły w Nieradzie, kwestie związane ze zdrowotnym bezpieczeństwem podopiecznych traktowane są jako najwyższy priorytet również tam.

– Przed powrotem uczniów do szkoły rozdzielone zostały boksy szatni oraz wyznaczone pracownie klas starszych, które zapewniły dzieciom komfort wyjścia na przerwy w dogodnym momencie. Przed wejściem dokonuje się pomiaru temperatury. Dbamy także o dezynfekcję oraz o zachowanie dystansu. W trakcie zajęć pedagodzy przypominają o konieczności mycia rąk ciepłą wodą z mydłem, a podczas przerw następuje obowiązkowe wietrzenie sal lekcyjnych. Uczniowie doskonale wiedzą, co powinni robić, by czuć się w szkole dobrze i bezpiecznie – podkreśla dyrektor Marta Mucha.

I dodaje od razu, że w walce z wirusem duże wsparcie daje ozonator, który dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkoły w Nieradzie ufundował miejscowy samorząd.

W pełnym reżimie sanitarnym odbywa się również nauka w podstawówce mieszczącej się w Hucie Starej B. Dyrektor Urszula Krysińska szczególny nacisk kładzie na fakt, iż każda z klas ma wyznaczone osobne wejście do szkoły i odległe szatnie.

– Zajęcia lekcyjne odbywają się w salach lekcyjnych przypisanych na stałe poszczególnym klasom. Podczas przerw każdy oddział ma wyznaczony osobny korytarz oraz toaletę. Uczniowie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, noszą maseczki, dezynfekują ręce oraz zachowują dystans społeczny – informuje Krysińska.

Iwona Skęda, dyrektor szkoły w Słowiku zapewnia, że o bezpieczeństwo swoich pociech nie muszą bać się również rodzice posyłający dzieci do jej placówki. Świadczyć mają o tym przyjęte przez szkołę procedury.

– Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych. Każdy uczeń i pracownik wchodząc do budynku poddany jest badaniu temperatury oraz obowiązkowo korzysta z bezdotykowej stacji do dezynfekcji rąk.

Podobne wytyczne obowiązują w szkole w Poczesnej. Dyrektor placówki Jadwiga Knapik poza tym zapewnia, że udostępniła uczniom dodatkowe dwie sale lekcyjne. Uczniowie spożywają posiłki o różnych porach, w trzech grupach, a zajęcia w świetlicy szkolnej odbywają się w odrębnych pomieszczeniach. Po zakończeniu lekcji uczniowie wychodzą ze szkoły trzema różnymi wyjściami.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter