Finanse w najlepszej kondycji od dekady

Blachownia

Blachownia systematycznie umacnia swoje miejsce rankingowe w raportach przygotowywanych przez ogólnopolski dwutygodnik Wspólnota. Z lektury niedawno opublikowanego raportu wynika, że na przestrzeni dziesięciu lat gmina awansowała o blisko czterysta pozycji.

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota to ukazujący się od 1990 roku periodyk całkowicie poświęcony problematyce samorządowej. Dostarcza specjalistycznej wiedzy prawnej, omawia skutki procesów legislacyjnych, a także publikuje analizy i komentarze poświęcone zmianom w krajowym prawodawstwie.

W 2008 roku Blachownia była niemal na szarym końcu gmin w Polsce, zajmując 533 miejsce. W 2013 znalazła się na 408 lokacie w rankingu. Prawdziwy przełom nastąpił jednak trzy lata później. W 2016 roku gmina odnotowała ogromny skok zajmując 160 pozycję w kraju.

– Od 2014 roku budżet Blachowni zwiększyliśmy o ponad 100 proc. – mówi burmistrz Sylwia Szymańska, tłumacząc przyczyny tego awansu. – W 2014 roku po stronie wydatków zapisaliśmy blisko 32 mln zł. W 2018 z kolei w projekcie budżetu po stronie wydatków mamy już 67,2 mln zł – dodaje Szymańska, podkreślając fakt, że to w trakcie jej rządów urzędnicy pozyskali ponad 30 mln zł.

Jak przekonują władze gminy, to jeszcze nie koniec starań o nowe środki w tej kadencji.

Adrian Biel, fot. Shutterstock