Kłobuck był gospodarzem piątej edycji Jura ROK Festiwalu. W organizacji tego dorocznego święta folkloru uczestniczyło tym razem trzynaście gmin z regionu.
Podczas wydarzenia, które odbyło się na kłobuckim rynku, okazji do prezentacji zyskało spore grono artystów. Obecny był Zespół Kłobuczanie, miejscowe przedszkolaki, a także dziecięca grupa mażoretek oraz Zespół Śpiewaczy Wręczynki z Wręczycy Wielkiej. Nie zabrakło Zespołu Śpiewaczy Klepisko czy Zespołu Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”. Z gminy Niegowa przyjechał Teatr Straszydło, a z Olsztyna – Zespół Folklorystyczny z Turowa. Kruszynę reprezentował Zespół wokalny Ale! Babki, z kolei Lelów Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej.
– Natomiast z Dąbrowy Zielonej przyjechał Zespół Śpiewaczy Lipowianki oraz Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki. Z Kamienica Polska – Zespół Folklorystyczny „Kamienica”, z Przyrowa – Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”, a Poczesną reprezentował Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”. Gminę Janów – Zespół Folklorystyczny Janowianie. Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka ze spektaklem „Noc Kupały” – informuje Monika Kosielak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, organizatora imprezy.
Festiwalowi jak co roku towarzyszył konkurs „Legendy Jury” oraz dwa konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży. Gwiazdą wydarzenia był zespół Rzoz, który łączy muzykę rockową z poezją góralską. Podczas występu poza skrzypcami, perkusją i gitarami grupa wykorzystywała również dudy podhalańskie, drumlę i piszczałki.