fbpx

Kłobuck

Folkowe święto zawita w tym roku do Kłobucka

fot. Urząd Gminy Poczesna

To będzie prawdziwa uczta dla fanów kultury i tradycji ludowych. Kłobuck ugości uczestników piątej edycji Jura ROK Festiwalu.

2 czerwca do stolicy powiatu zjadą najlepsze zespoły z sąsiedniego powiatu częstochowskiego. Swój udział potwierdzili przedstawiciele z dziesięciu tamtejszych gmin. A oprócz nich zaprezentują się również grupy z Wręczycy Wielkiej oraz Niegowy, leżącej w powiecie myszkowskim.

Z gminy Kłomnice zaprezentuje się Zespół Śpiewaczy Klepisko oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”. Z gminy Niegowa – Teatr Straszydło. W dalszej kolejności zobaczymy Zespół Folklorystyczny z Turowa reprezentujący Olsztyn, Zespół wokalny „Ale! Babki” z gminy Kruszyna. Lelów z kolei reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, a Dąbrowę Zieloną – Zespół Śpiewaczy Lipowianki oraz Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki. Z terenu Kamienicy Polskiej pojawi się Zespół Folklorystyczny „Kamienica”, a z Przyrowa – Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”. Poczesną reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, natomiast Janów – Zespół Folklorystyczny Janowianie.

– Bardzo się cieszę, że cztery lata temu dołączyliśmy do tego wydarzenia, że gmina Kłobuck weszła w to partnerstwo. Tegoroczny, piąty i zarazem jubileuszowy cykl imprezy, którą będziemy gościć zgromadzi jednocześnie rekordową liczbę uczestników. Mam nadzieję, że wszyscy dopiszą i 2 czerwca będziemy się świetnie bawić. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym wyjątkowym i jedynym takim w naszym regionie święcie folkloru – mówi Olga Skwara, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku.

Na kłobuckim rynku nie zabraknie i miejscowego akcentu. Imprezę uświetnią występy Zespołu Śpiewaczego „Kłobuczanie”, przedszkolaków z terenu gminy, a z pobliskiej Wręczycy Wielkiej podziwiać będzie można dziecięcą grupę mażoretek oraz Wręczynki. Na zakończenie festiwalu na scenie zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”, który przygotował spektakl „Noc Kupały”. Gwiazdą festiwalu będzie Rzoz z Bukowiny Tatrzańskiej. To grupa łącząca muzykę rockową z poezją góralską. Podczas występów poza skrzypcami, perkusją i gitarami zespół wykorzystuje również dudy podhalańskie, drumlę i piszczałki.

Ponadto w programie wydarzenia przewidziano liczne wystawy plastyczne, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła, gastronomię i atrakcje dla najmłodszych miłośników folku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter