7 listopada w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie odbyło się Forum Sołtysów. Podczas tej cyklicznej imprezy organizowanej przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego wręczono również nagrody w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego w roku 2024”.
Forum Sołtysów to spotkanie, które każdego roku skupia przedstawicieli sołectw i samorządowców z całego regionu. Jest przestrzenią do omówienia najważniejszych wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się mieszkańcy wsi, a także platformą do dzielenia się sukcesami i przykładami działań na rzecz lokalnego rozwoju.
Spotkanie to ukazuje również, jak ważna jest współpraca między sołectwami – wymiana doświadczeń, wspólne inicjatywy i wzajemne inspirowanie się. Dla wielu uczestników wydarzenie jest więc nie tylko miejscem nawiązywania kontaktów, ale i przestrzenią do wypracowania konkretnych rozwiązań, które pozwalają na realne zmiany w regionie.
Stałym punktem Forum jest również wręczenie nagród w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”, który wyróżnia sołectwa, przedsięwzięcia oraz osobowości dbające o estetykę, promocję i zrównoważony rozwój przestrzeni wiejskiej.
Nagrody o łącznej wysokości około 120 tys. zł przyznano w tym roku w pięciu kategoriach — najpiękniejsza wieś, najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe, najlepszy lokalny twórca oraz najlepszy sołtys.
Tegorocznym zwycięzcą została Wieprz z gminy Radziechowy, która zdobyła tytuł „Najpiękniejszej wsi”. Druga lokata przypadła Wręczycy Wielkiej w powiecie kłobuckim, a trzecia miejscowości Podlesice w gminie Kroczyce. Komisja przyznała również wyróżnienia dla Wisły Małej w gminie Pszczyna oraz wsi Brenna (powiat cieszyński).
Najlepszym przedsięwzięciem odnowy wsi została budowy remizo-świetlicy w Łutowcu gminie Niegowa (powiat myszkowski). Kolejne miejsca przypadły inicjatywie nocnego zwiedzania zabytków w Bełku (gmina Czerwionka-Leszczyny) oraz remont świetlicy wiejskiej w budynku OSP Staropole w gminie Przyrów (powiat częstochowski). Wyróżnieniem wyrażono także uznanie dla sołectwa Niwa Skrzeszów z gminy Kłobuck.
Reklama
Za najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje pierwszym miejscem uhonorowano „Tradycję Ziela w Ślęzanach” w gminie Lelów (powiat częstochowski), inicjatywę „Raz na ludowo” w gminie Godów (powiat wodzisławski) oraz „Szkubaczki” w gminie Strumień (powiat cieszyński). Wyróżniono z kolei „Kołatanie” w miejscowości Radonia w gminie Wielowieś (powiat gliwicki).
Wśród najlepszych lokalnych twórców znaleźli się Antoni Toborowicz z gminy Żarnowiec, Bogumiła i Ireneusz Canibol z gminy Godów oraz Iwona Świerczek z gminy Kozy (powiat bielski). Jan Wewiór z gminy Olsztyn (powiat częstochowski) oraz Helena Szefer z gminy Strumień (powiat cieszyński) otrzymali wyróżnienia.
W końcu nagrody dla najlepszych sołtysów zdobyli w tym roku Monika Owczarek reprezentująca sołectwo Wąsosz w gminie Konopiska (powiat częstochowski), Katarzyna Gradzik-Szancenberg z Lubojni w gminie Mykanów (powiat częstochowski) oraz Mateusz Schutz z sołectwa Wielowieś (powiat gliwicki). Doceniono także pracę Bożeny Koprjaniuk z Kuźni Nieborowskiej (gmina Pilchowice), a także Henryka Olejoka, sołtysa miejscowości Godów (gmina Godów).