fbpx

W POWIATACH

Fundusz Dróg Samorządowych. Do gmin trafią spore pieniądze

fot. Fotolia

Właśnie zatwierdzono listy zadań do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru na ten rok. Samorządowcy z powiatów częstochowskiego i kłobuckiego mogą liczyć na spore pieniądze na budowę i przebudowę infrastruktury komunikacyjnej.

W skali całego województwa rozdysponowane zostanie nieco ponad 160 mln zł, z czego prawie 92 mln na drogi powiatowe, a kolejne 69 mln zł na zadania zgłoszone przez gminy. Łącznie ma zostać zmodernizowanych 123 kilometry szlaków.

Na przedstawionych przez wojewodę śląskiego listach projektów zakwalifikowanych do wsparcia znalazły się zadania będące kontynuacją ubiegłorocznych rozstrzygnięć, ale również sporo i tych nowych.

Z terenu powiatu częstochowskiego dofinansowania powędrują do pięciu gmin.

W obrębie gminy Poczesna za niemal 280 tys. zł przebudowana będzie ulica Jodłowa w Brzezinach Kolonii. Połowę tej kwoty samorząd pokryje z pieniędzy funduszowych. Koniecpol pozyskał 750 tys. zł na remont ulicy Wąskiej, a Janów z dofinansowaniem 633 tys. zł obejmie modernizacją drogę w Hucisku.

Mstowscy włodarze skupią się na miejscowości Siedlec. Tam za niemal 1,1 mln zł ma zostać odnowiona ulica Ośmiu Błogosławieństw. Dofinansowanie wyniesie niemal 600 tys. zł. W sąsiedniej gminie Rędziny powstanie z kolei ulica Wodnica w Rudnikach. Inwestycja za 2,1 mln zł otrzymała dofinansowanie w wysokości połowy potrzebnych na jej wykonanie pieniędzy.

Reklama

Dwa wnioski z powiatu częstochowskiego znalazły się ponadto na liście rezerwowej. To planowana przez starostwo przebudowa szlaku na odcinku Siedlec-Srocko, na terenie gminy Mstów oraz zgłoszone przez Olsztyn zadanie modernizacji ulicy Południowej w Turowie.

W powiecie kłobuckim zrealizowane zostanie dziewięć nowych przedsięwzięć.

Największe kwotowo pieniądze wpłyną na konto kłobuckiego urzędu, który nakładem 6,2 mln zł zamierza wykonać drugi etap odcinka drogi w miejscowościach Biała i Kopiec. Dofinansowanie wyniesie 3,1 mln zł.

Po dwa projekty zrealizują gminy Panki, Przystajń i Opatów. Pierwsza dostała 300 tys. zł na drogę gminną i jej oświetlenie w Praszczykach, a kolejne 1,5 mln zł zasili przebudowę ulicy Dworcowej w Pankach. Druga z kolei otrzymała 975 tys. zł na szlak w Kuźnicy Starej i 300 tys. zł na ten w miejscowości Kamińsko. Do Opatowa natomiast trafi prawie 550 tys. zł na modernizację ulicy Nadrzecznej w tej miejscowości oraz ulicy Szkolnej w Waleńczowie.

Krzepice starały się o pieniądze na dwa projekty. Finalnie gmina otrzyma 500 tys. zł na budowę ulicy Prusa i Orzeszkowej w osiedlu Słowackiego. Kolejny, przewidujący poprawę infrastruktury w osiedlu Andersa, znalazł się na liście rezerwowej.

Do pozyskanych w ubiegłym roku ponad 7 mln zł z FDS, w bieżącym samorząd Miedźna może dorzucić kolejne 800 tys. zł. Dzięki temu rozbudowana zostanie w Miedźnie, nakładem przeszło 1,5 mln zł, ulica Gen. Juliana Filipowicza.

Nie udało się, jak na razie, pozyskać środków na inwestycję zaplanowaną przez kłobuckie starostwo. Duży projekt, za prawie 10 mln zł, dotyczący przebudowy drogi powiatowej na terenie gminy Lipie, od Parzymiech, przez Napoleon do Lipia znalazł się na liście rezerwowej do dofinansowania.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter