fbpx

Ekologia w powiecie

Fundusz ma już ofertę także dla przedsiębiorstw. Można wnioskować o wsparcie na fotowoltaikę

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program wparcia budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych, skierowany do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To pierwsze takie działanie dedykowane bezpośrednio dla tej grupy podmiotów gospodarczych. Na jego realizację przeznaczono 10 mln zł.

Założenia i idee programu „50 kW na start” zarząd Funduszu przedstawił na konferencji Think Eco! Forum w Pszczynie, podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jak wskazuje sama nazwa programu, potencjalni beneficjenci będą mogli starać się o dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. Z ogólnej puli zarezerwowanych pieniędzy, 1 mln zł zostanie rozdysponowany w formie dotacji. Reszta – jako preferencyjne pożyczki.

– Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową takiej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Uznaliśmy więc, że warto więc wyjść im naprzeciw i poszerzyliśmy naszą ofertę skierowaną do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie w formie dotacji i nisko oprocentowanej pożyczki wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

– Dla naszych inwestorów ważny jest dostęp do zielonej energii, a fotowoltaika się opłaca. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, a nasze zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie stale się zmienia. Generujemy więc spore nadwyżki prądu. Te, które wyprodukuje fotowoltaika, firma może przekazać do zewnętrznej sieci, by odebrać je w późniejszym okresie. To rozwiązane jest szczególnie korzystne dla firm, które mogą oszczędzić na samodzielnej produkcji prądu, dodatkowo budując ekologiczny wizerunek marki. To idealny sposób na podniesienie atrakcyjności i wartości biznesu – podkreślał Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., która aktywnie współpracuje z katowickim Funduszem.

Nabór wniosków rozpoczął się 1 października. Dokumenty i aplikacje będą jednak przyjmowane w trzech rundach, do końca tego roku. Pierwsza z nich potrwa do 30 października. Kolejna rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca tegoż miesiąca, a trzecia – od 1 do 31 grudnia.

W przypadku chęci skorzystania z programu trzeba się jednak spieszyć. Fundusz zastrzega sobie bowiem prawo do odwołania kolejnych rund naboru, w przypadku wyczerpania alokacji środków.

Wszystkie szczegóły Programu „50 kW na start”, niezbędne wnioski i spis potrzebnych dokumentów dostępne są na stronie WFOŚiGW w Katowicach, pod tym linkiem.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter