fbpx

Ekologia w powiecie

Fundusz nagrodził koncepcje zielonych pracowni. Jest kilka wyróżnień z naszego regionu

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Pięć szkół podstawowych z terenów powiatu częstochowskiego i kłobuckiego zostało nagrodzonych w rozstrzygniętym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkursie na najlepszą koncepcję zielonych pracowni. W skali całego województwa wyróżniono pięćdziesiąt prac. 

 „Zielona Pracownia_Projekt’2021” to konkurs, w którym liczy się pomysł na zagospodarowanie pracowni, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu. W siódmej już edycji pula nagród pieniężnych została znacząco podwyższona. Placówki mogły uzyskać nawet 10 tys. zł. 

– Zainteresowanie tymi konkursami jest ogromne. Bardzo nas to cieszy, bo dzięki temu szkolne pracownie wyglądają coraz piękniej. Ponieważ poziom zgłoszonych w tym roku projektów zielonej pracowni był bardzo wysoki, zwiększyliśmy pulę nagród pieniężnych – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Do Funduszu wpłynęły łącznie sto siedemdziesiąt trzy projekty z całego województwa. Jury wytypowało pięćdziesięciu laureatów, którym przekazane zostanie ponad 470 tys. zł. Pośród nich znalazły się dwie placówki oświatowe z powiatu częstochowskiego oraz trzy z kłobuckiego. 

Wyróżniono zatem szkołę w Piasku za projekt „Młodzi odkrywcy”, w Kamienicy Polskiej za koncepcję „Leśnej Bazy Ekologów”, a także podstawówki: w Waleńczowie za „Ekologiczne Centrum Nauki”, Kulejach – za „Leśną pracownię” oraz w Parzymiechach za „Zielone okno na świat”. 

Aby wcielić pomysły na nowe zagospodarowanie klas do nauki przedmiotów przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych można się starać o środki z drugiego z działań Funduszu w tym zakresie. Do końca marca można składać wnioski w konkursie „Zielona Pracownia’2021”, gdzie dotacje służą już konkretnie modernizacji przestrzeni klasy oraz jej doposażeniu. Najlepsze będą mogły zostać dofinansowane kwotą nawet 40 tys. zł. 

Do tej pory na wsparcie zrealizowanych przedsięwzięć modernizacyjnych szkolnych klas katowicki Fundusz przeznaczył prawie 11 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter