fbpx

Ekologia w powiecie

Fundusz pomaga strażakom. Spore pieniądze do wzięcia

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Podczas spotkania z dziennikarzami w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przedstawił programy przewidujące dofinansowania doposażenia i działalności jednostek OSP z województwa śląskiego. Zarówno one same, jak i gminy mogą obecnie aplikować o środki w trzech trwających konkursach.

Szczególnie na zakupy sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla jednostek w tym roku przewidziano dofinansowanie w wysokości nawet całości kosztów. Wnioski wraz z załącznikami w ramach ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych należy składać w siedzibie Funduszu do 16 maja lub do wyczerpania alokacji środków. Na dotacje przewidziano 2 mln zł, choć pula może zostać zwiększona.

Z początkiem kwietnia uruchomiono także działanie z zakresu wsparcia przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków ochotniczych straży pożarnych. Pozyskane pieniądze będzie można wykorzystać także na instalacje OZE. To z kolei w ramach działań z zakresu ochrony powietrza w województwie śląskim. Do rozdysponowania w formie dotacji przewidziano 1 mln zł, natomiast budżet pożyczkowy jest nieograniczony. Dofinansowanie może obejmować nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, z tym że dotacja nie może przekraczać 50 proc. tego progu, a maksymalnie 50 tys. zł. 

– Pozostałe koszty można pokryć nisko oprocentowaną pożyczką. Nabór wniosków odbywa się w trzech rundach lub do wyczerpania puli przewidzianych środków. Pierwszy termin trwał do 30 kwietnia, drugi przez cały maj, a kolejny przewidziano na czerwiec – podkreślają pracownicy WFOŚiGW.

Trzecią z form wsparcia działalności OSP przez tę instytucję są dotacje dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W tym roku zaplanowano na ten cel 300 tys. zł. Formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, lecz nie więcej niż 15 tys. zł dla jednej jednostki. Wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w terminie do 31 maja ub do wyczerpania alokacji środków.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter