fbpx

Ekologia w powiecie

Fundusz sfinansował budowę Ptasiej Wyspy na Jeziorze Goczałkowickim

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Na Jeziorze Goczałkowickim dobiega końca budowa wyspy dla ptaków. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na jej sfinansowanie wyasygnował ponad 1,2 mln zł. 

Konstrukcja powstała w rejonie ujścia Wisły do zbiornika. Ma powierzchnię około 450 m². Jej budowa jest częścią projektu LIFE.VISTULA.PL, którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Do tej pory były one często zalewane w czasie lipcowych opadów, kiedy poziom wody na akwenie znacznie się podnosił. Brzegi wyspy zabezpieczono przed takimi niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. 

– Dzięki temu wyspa będzie wynurzona nawet przy najwyższych stanach wód, co pozwoli ptakom bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Takie rozwiązanie zostało w naszym regionie zastosowane po raz pierwszy i mam nadzieję, nie ostatni, bo jesteśmy przekonani, że wyspa zostanie z sukcesem licznie zasiedlona przez ptaki – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

3 grudnia przedstawiciele katowickiego Funduszu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które zarządza zbiornikiem, uroczyście umieścili także w Ptasiej Wyspie przesłanie dla potomnych, zabezpieczone w kapsule czasu. Trafiły tam materiały przygotowane przez instytucje mające duży wkład w powstanie budowli.  

– Goczałkowickie Jezioro to jedno z tych nielicznych miejsc na mapie województwa śląskiego, które jest siedliskiem wielu gatunków rzadkich zwierząt. Jeśli my nie zapewnimy im spokojnego funkcjonowania i rozwoju, to wiele z nich może wkrótce wyginąć. Dlatego naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, żeby zachować ciągłość gatunków dla następnych pokoleń – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter