fbpx

Ekologia w powiecie

Fundusz sfinansuje w połowie zakup nowych uli

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansuje zakup blisko trzystu pięćdziesięciu uli dla pszczelarzy zrzeszonych w Śląskim Związku Pszczelarzy.

Środki zostaną przeznaczone na wymianę starych, znajdujących się w złym stanie uli w pasiekach do dziesięciu rodzin pszczelich, na nowe kompletne ule drewniane lub styropianowe. Fundusz przeznaczy na ten cel ponad 112 tys. zł. Śląski Związek Pszczelarzy na zakup nowych uli wyda łącznie blisko 225 tys. zł. Stosowną umowę w tym zakresie podpisali prezesi ŚZP – Zbigniew Binko i katowickiego Funduszu – Tomasz Bednarek.

– Według naukowców produkcję nawet jednej trzeciej żywności na całym świecie zawdzięczamy pszczołom. Wszyscy doskonale wiedzą, że gdy pszczoły wyginą, wyginie i ludzkość. Bez pszczół nie ma zapylania roślin, a bez roślin nie ma też zwierząt. Stąd nasze dofinansowanie na przykład na tworzenie łąk kwietnych czy sadzenie miododajnych drzew, ale także pomoc pszczelarzom, tak, aby te owady miały gdzie żyć. To obowiązek każdego z nas – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Jak deklaruje Zbigniew Binko ze Śląskiego Związku Pszczelarzy, kierowana przez niego organizacja chce zapewnić pszczołom miodnym odpowiednie warunki higieniczne w pasiekach, zmniejszając i minimalizując zagrożenie ze strony różnych chorobotwórczych czynników środowiskowych.

– Ponadto ŚZP przeprowadzi spotkania szkoleniowe, podnoszące świadomość pszczelarzy i zwrócenie uwagi na znaczenie zabiegów higienicznych oraz pozytywny wpływ przedsięwzięcia na kondycję pszczół. To pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, przyczyniając się do zwiększenia siły rodzin pszczelich, a przez to pośrednio na utrzymanie bioróżnorodności biologicznej – dodaje prezes Binko.

Organizacja w siedemdziesięciu kołach terenowych skupia około dwóch tysięcy siedmiuset pszczelarzy, którzy posiadają prawie czterdzieści osiem tysięcy rodzin pszczelich. Związek od dwóch dekad prowadzi szkolenia dotyczące rolnictwa ekologicznego, w tym między innymi podniesienia świadomości ekologicznej w zakresie zadrzewień i zakrzewień roślinami miododajnymi, a także zakładania łąk kwiatowych.

– Stały kontakt z członkami związku pozwolił zdiagnozować problem masowego wymierania 10-15 proc. rodzin pszczelich rocznie ze względu na występowanie chorób pszczół i czerwiu. Dotyka to w szczególności małe pasieki, w których trudniej jest odtworzyć pogłowie pszczół – mówią pracownicy WFOŚiGW w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter