fbpx

W POWIATACH

Fundusze unijne. Ponad 9 milionów na OZE dla gmin z regionu

fot. Pixabay

Pod koniec ubiegłego roku urząd marszałkowski ogłosił wyniki konkursu, w którym rozdysponowano unijne fundusze na odnawialne źródła energii i gospodarkę niskoemisyjną.

Spośród siedemnastu projektów, które pozytywnie przebrnęły etapy ich oceny, ostatecznie do dofinansowania wybrano dwanaście, a wartość wsparcia wyniesie ponad 9,2 mln zł. Poszczególne kwoty wahają się od niemal 400 tys. zł do prawie 1 mln zł. O sukcesie może mówić dziewięć gmin z powiatu częstochowskiego oraz trzy z kłobuckiego. W przypadku pierwszego środki trafią do Mstowa, Przyrowa, Janowa, Olsztyna, Mykanowa, Dąbrowy Zielonej, Rędzin, Starczy oraz Lelowa. Pozostała część powędruje z kolei do Miedźna, Opatowa i Przystajni.

O co wnioskowały samorządy? Znakomita większość zgłoszonych projektów przewidywała montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach użyteczności publicznej, ale pośród nich są i te, gdzie instalacje otrzymają również gospodarstwa domowe.

Dla przykładu, Mstów wyposaży w odnawialne źródła energii ośrodek zdrowia mieszczący się przy ulicy Wolności. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 700 tys. zł. Środki wspólnotowe mają pokryć ponad 55 proc. tych kosztów.

Podobnej wysokości wsparcie, około 390 tys. zł, w gminie Dąbrowa Zielona posłuży do budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych na budynkach hydroforni w Olbrachcicach i Soborzycach. W tej drugiej miejscowości skorzysta również gminne przedszkole, a w samej Dąbrowie Zielonej panele będą pracować na oczyszczalni ścieków oraz Orliku.

Do konkursu niezwykle ambitnie podszedł wójt Robert Nowak z Przyrowa, który zabiegał o fundusze na aż trzy zadania. Finalnie udało się zdobyć 690 tys. zł. Rędziny natomiast unijną pulę, która sięga prawie 1 mln zł, przeznaczą na solary dla mieszkańców.

Wśród pozostałych gmin Olsztyn wywalczył 773 tys. zł, Lelów – 928 tys. zł, a Mykanów, Janów i Starcza po około 1 mln zł. Ponadto Miedźno otrzyma 863 tys. zł, Opatów – 813 tys. zł oraz Przystajń – 469 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter