fbpx

Janów

Będzie można połechtać nie tylko kubki smakowe. Gmina Janów zaprasza na Święto Pstrąga

fot. Pixabay

Święto Pstrąga to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się wielką popularnością imprez plenerowych na terenie powiatu częstochowskiego. W ten weekend już po raz dwudziesty trzeci, w pięknych okolicznościach przyrody i przy dobrej muzyce będzie można nie tylko świetnie się bawić w Złotym Potoku, ale przede wszystkim raczyć zmysły jego bogactwem – pstrągiem.

To właśnie w Złotym Potoku rozpoczął się kulinarny marsz tej szlachetnej ryby na stoły całego kontynentu. Tutaj hrabia Edward Raczyński, ówczesny właściciel złotopotockich włości, założył gospodarstwo i rozpoczął w 1881 roku hodowlę pstrąga tęczowego. Pstrągarnia działa nieprzerwanie już 138 lat, co daje jej tytuł najstarszej w Europie.

A głównego bohatera dwudniowej imprezy będzie można spróbować na kilkanaście sposobów. Przygotują go nie tylko lokalni mistrzowie gastronomii, ale każdego roku organizatorzy dbają, aby w programie imprezy nie zabrakło również pokazów gwiazd znanych ze srebrnego ekranu. W minionych latach gościli między innymi Jacek Kuroń, Ewa Wachowicz, Jacek Wan, Karol Okrasa, Magdalena Gessler, Theofilis Vafidis czy Pascal Brodnicki.

Podczas tegorocznej edycji fartuch przywdzieje aktor Zbigniew Buczkowski. Niezwykłą popularność przyniósł mu kultowy już serial „Dom”, nieco później „Graczykowie”, „Święta Wojna”, a obecnie można podziwiać go w emitowanych „Barwach szczęścia” oraz „Lombard. Życie pod zastaw”.

Na scenie zlokalizowanej na błoniach przy „Amerykanie” pojawi się on już w pierwszym dniu. Zabawa rozpocznie się w sobotę, 3 sierpnia, o godzinie 16. Trzydzieści minut później Buczkowski będzie już gotował. To niepowtarzalna okazja, by organoleptycznie ocenić również i jego kulinarny talent. Muzycznie z kolei dzień uświetnią grupy Lorem oraz Monika Lewczuk.

Jak na imprezę rodzinną przystało, wśród atrakcji nie zabraknie wielu wydarzeń towarzyszących czy konkursów i zawodów dla najmłodszej, jak i nieco starszej publiczności.

Te rozpoczną się w niedzielę już o godzinie 6. Z samego rana organizatorzy zapraszają na zawody wędkarskie na stawie Irydion, a trzy godziny później – na turniej piłki plażowej. Swoimi przepisami kucharskimi popiszą się również przedstawiciele sołectw gminy Janów. Popołudnie zdominuje tradycyjny konkurs kulinarny, czyli „Pstrąg na 12 sposobów”.

Wystąpi ponadto kwartet wokalno-rozrywkowy Szafa Gra. Ich repertuar to, jak sami o sobie piszą, piosenki znane i odkryte na nowo, czyli wielkie hity w ciekawych i zaskakujących interpretacjach. Wieczór zwieńczy natomiast koncert disco-polowej formacji Piękni i Młodzi.

Reklama

 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter