Pod koniec czerwca radni zdecydowali o przystąpieniu samorządu do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „Śląsk Północny”. Podmiot, którego jednym z udziałowców będzie Krajowy Zasób Nieruchomości, da gminie możliwość wybudowania około dwudziestu nowych mieszkań komunalnych.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Z tych nowych rozwiązań prawnych będą więc mogły skorzystać osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego lokum. Jest to zatem alternatywa dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub, którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem pieniężnym. SIM-y umożliwią bowiem budowę domów mieszkalnych w danej gminie oraz ich eksploatację na zasadach najmu.
– Program zakłada jednostkowe wsparcie o wysokości 3 mln zł, udzielane gminom na utworzenie nowego SIM. Dla gminy Miedźno to duża szansa na to, by powiększyć zasoby mieszkań komunalnych. Na terenie naszej gminy zaplanowaliśmy w ramach SIM budowę około dwudziestu mieszkań. Jako lokalizację wskazaliśmy tereny przy Domu Nauczyciela w Ostrowach nad Okszą, przy ulicy Chabrowej i Wąskiej – mówi wójt Piotr Derejczyk.
Aby skorzystać z wprowadzonych niedawno rozwiązań, włodarz nawiązał współpracę z samorządami Kochanowic i Lublińca, które były inicjatorami zawiązania SIM „Śląsk Północny”. Przystąpienie do tego przedsięwzięcia wiązało się z koniecznością wniesienia kapitału do spółki. Zdecydowano, że na pokrycie udziałów w przedsięwzięciu posłużą właśnie działki w Ostrowach nad Okszą.
– Na podstawie wniesionego aportu zostanie wypłacone nam wparcie na realizację przedsięwzięcia w wysokości 3 mln zł. Jego niewniesienie powodowałoby konieczność zwrotu pieniędzy – zaznacza Piotr Derejczyk. – Przy wyborze lokalizacji wzięliśmy pod uwagę przeznaczenie działek w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pomimo, że jest tam przeznaczenie na domy jednorodzinne, to na podstawie tzw. lex deweloper można wybudować maksymalnie czteropiętrowy budynek. Nasz byłby dwupiętrowy. Ponadto działki są łatwe do uzbrojenia. Woda, elektryczność i kanalizacja znajdują się w bliskim sąsiedztwie, a niedługo będzie także gaz ziemny. Wzięliśmy również pod uwagę bardzo duży potencjał Ostrów nad Okszą, gdzie jest znakomita dostępność do infrastruktury społecznej, jak szkoła, przedszkole czy dostęp do komunikacji publicznej, a ponadto mieszkańcy chcą się tam osiedlać – podkreśla włodarz.