fbpx

Przyrów

Gmina Przyrów w pierwszej dziesiątce najlepszych samorządów w województwie

fot. Tomasz Żak/UMWS w Katowicach

Kolejny ranking potwierdza bardzo dobrą sytuację gminy Przyrów. Tym razem w skali rodzimego województwa. Sklasyfikowano ją na ósmym miejscu w „Rankingu Gmin Województwa Śląskiego” w kategorii gmin do dwudziestu tysięcy mieszkańców. To najlepszy wynik pośród samorządów subregionu północnego.

Ranking organizowany jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Katowicach. Jego wyniki ogłoszono 16 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach, podczas uroczystości, w której udział wzięło kilkudziesięciu włodarzy gmin i miast z obszaru województwa. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

– Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu – podkreślają przedstawiciele fundacji.

„Ranking Gmin” Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego organizują już od jedenastu lat. Początkowo inicjatywa obejmowała województwo małopolskie. W kolejnych latach zestawienia tworzono także w podkarpackim i lubelskim. W tym roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu badania w całym kraju. Ocenie ekspertów poddawane są obiektywne i powszechne dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny. W sumie brano pod uwagę aż szesnaście wskaźników.

W ramach rankingu ocenie poddane zostały wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu. Samorządy skategoryzowano w trzech grupach – miasta na prawach powiatu, gminy powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców oraz te, które zamieszkuje do dwudziestu tysięcy osób.

Przy konstruowaniu rankingu, eksperci którzy analizują poszczególne wskaźniki, biorą pod uwagę przede wszystkim sytuację finansową samorządu, wydatkowanie funduszów z Unii Europejskiej, wydatki na inwestycje, oświatę, kulturę czy ochronę środowiska. Liczą się też dane o stanie rozwoju sieci kanalizacji sanitarnej czy procent pokrycia gminy planami zagospodarowania przestrzennego, a ponadto te przedstawiające liczbę podmiotów gospodarczych, współpracę gminy z organizacjami pozarządowymi i nakłady na szkolenia pracowników urzędów gmin oraz radnych. Nie bez znaczenia na ostateczny wynik miała wpływ także jakość kształcenia i osiągnięcia absolwentów, przyrost naturalny czy salda migracji.

– Te sukcesy to efekt naszej codziennej, systematycznej i odpowiedzialnej pracy w ostatnich dwudziestu latach. Za co bardzo dziękuję, szczególnie wszystkim naszym pracownikom i radnym, którzy niejednokrotnie podejmowali trudne, ale jak widać trafne i dające dobre efekty decyzje. Dziękuję też wszystkim organizacjom społecznym i przedsiębiorcom z gminy Przyrów za działalność na rzecz naszej wspólnoty – komentuje i podkreśla wójt Robert Nowak.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter