fbpx

Kłomnice

Gmina tworzy punkt konsultacyjny. Urzędnicy pomogą złożyć wniosek

fot. Piotr Biernacki

Wójt Piotr Juszczyk oraz Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisali porozumienie o współpracy przy obsłudze programu „Czyste Powietrze”. Gmina będzie mogła od teraz przyjmować i weryfikować wnioski o dofinansowania, co z pewnością ułatwi wielu mieszkańcom skorzystanie z oferowanego wsparcia.

„Czyste Powietrze” to najważniejsze w kraju działanie ukierunkowane na dofinansowywanie wymiany starych pieców opalanych paliwem stałym na nowoczesne źródła ciepła, termomodernizacje budynków jednorodzinnych, a poprzez sprzężenie z programem „Mój Prąd” także na inwestycje w odnawialne źródła energii. Wymiana kopciuchów ma znacząco ograniczyć emisję smogu do atmosfery, jego negatywnego oddziaływania na ludzkie zdrowie, a także pomóc efektywniej zarządzać energią.

Zainteresowanie tą formą pomocy w województwie śląskim jest największe w skali całego kraju. Katowicki Fundusz przyjął już niemal trzydzieści tysięcy wniosków, które opiewają na ponad 400 mln zł. Jednym z elementów, który wpłynął na taki wynik, było niewątpliwie włączenie samorządów w realizację programu.

Ideą, która stała u podstawy zaproszenia gmin w cały proces była chęć ułatwienia dostępu potencjalnym wnioskodawcom do skorzystania z programu oraz usprawnienie procesu jego wdrażania. Na podstawie zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej porozumień, mogą one przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać ich wstępnej weryfikacji.

W skali całego województwa usługi takie świadczyły do tej pory siedemdziesiąt dwie jednostki administracyjne. Wkrótce przybędzie kolejnych pięćdziesiąt sześć, w tym gmina Kłomnice. To między innymi efekt wprowadzonego z początkiem roku pakietu zachęt finansowych na utworzenie punktu i jego promocję na swoim terenie. Pośród stu sześćdziesięciu siedmiu gmin w województwie śląskim, pomoc swoim mieszkańcom zaoferuje więc ponad sto trzydzieści.

– Bardzo się cieszymy, że podpisaliśmy to porozumienie, które umożliwi naszym mieszkańcom jeszcze szersze skorzystanie ze środków programu „Czyste Powietrze”. Likwidujemy barierę niedostępności dla części naszej społeczności. Mieszkańcy będą mogli uzyskać fachową pomoc i wiedzę blisko swojego miejsca zamieszkania. Uważam, że jest to niezwykle istotne – podkreśla wójt Piotr Juszczyk. – Liczę na to, że bardzo dobra współpraca z Funduszem przyniesie jeszcze większe zainteresowanie mieszkańców oferowanymi formami wsparcia. Mam nadzieję, że dzięki temu ekologiczne inwestycje jeszcze bardziej przyspieszą. Zyskają na tym mieszkańcy, a poprzez to także nasze wspólne środowisko życia – zaznacza włodarz gminy Kłomnice.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter