fbpx

Miedźno

Gmina usunie azbest. Trzeba tylko złożyć wniosek

fot. Fotolia

Do 11 marca mieszkańcy gminy Miedźno mogą w miejscowym urzędzie składać wnioski o usunięcie z gospodarstw wyrobów zawierających azbest. To kolejna odsłona lokalnego programu unieszkodliwiania tego groźnego minerału i efekt pozyskania dofinansowania na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zgodnie z opublikowanym komunikatem, samorząd zajmie się całością prac związanych z pozbyciem się wyrobów azbestowych z nieruchomości mieszkańców. Począwszy od demontażu na budynkach, po odbiór, transport i aż do ich utylizacji. Usługę w tym zakresie ma wykonać wyłoniona w przetargu specjalistyczna firma.

Dofinansowaniem nie będą objęte jedynie koszty związane z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych. To trzeba zrobić oczywiście we własnym zakresie.

– Do składania wniosków uprawnieni są właściciele posiadający tytuł prawny do nieruchomości na terenie gminy Miedźno. W przypadku składania wniosku obejmującego demontaż wyrobów zawierających azbest, prace związane z wymianą pokrycia dachowego mogą podlegać obowiązkowi zgłoszenia wykonania robót budowlanych lub uzyskania pozwolenia na budowę wydanego przez właściwy organ, czyli Starostwo Powiatowe w Kłobucku – zastrzegają urzędnicy.

Apelują jednocześnie, by nie zwlekać z tego typu inwestycjami. Przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wszystkie wyroby zawierające azbest należy usunąć do 2032 roku.

Prace na zakwalifikowanych do tegorocznej odsłony programu nieruchomościach mieszkańców mają się zakończyć do końca września. Niezbędne dokumenty, a więc wniosek i załączniki, udostępnione są na stronie internetowej i facebook’u gminy. Można je otrzymać także w tradycyjnej formie w urzędzie, a w przypadku wątpliwości rozwieją je i doradzą pracownicy referatu rolnictwa i gospodarki komunalnej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter