fbpx

Mstów

Gmina zwiększy swoje cyberbezpieczeństwo. Lokalne władze pozyskały na ten cel prawie siedemset tysięcy złotych

fot. Pixabay

Centrum Projektów Polska Cyfrowa opublikowało ostateczną wersję listy rankingowej naboru do projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Gmina Mstów otrzymała dofinansowanie na zwiększenie bezpieczeństwa w tym zakresie. Chodzi o ponad 90 proc. dofinansowania całego projektu, co stanowi blisko 686 tys. zł.

Jak podkreślają specjaliści Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wraz z dynamicznym rozwojem sfery cyfrowej, jednostki samorządu terytorialnego narażone są na coraz większą liczbę różnego rodzaju zagrożeń.

– W wyniku ataków może dojść do zablokowania dostępu do usługi oferowanej online, kradzieży gromadzonych i przetwarzanych informacji, a w skrajnych przypadkach nawet paraliżu lub ograniczenia funkcjonowania. W każdym z takich przypadków konsekwencje odczuwane są nie tylko przez pracowników samorządowych, ale także przez społeczność, której zależy na sprawnym załatwianiu ich spraw – dodają.

Prowadzony przez CPPC projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” ma na celu podniesienie bezpieczeństwa poprzez poprawę odporności i umiejętność efektywnego przeciwdziałania oraz reagowania na incydenty w systemach informacyjnych.

Miejscowi urzędnicy wystarali się o ponad 90 proc. dofinansowania na zrealizowanie całego projektu. Całość pochłonie blisko 730 tys. zł, a w formie grantu do gminy trafi aż 686 tys. zł.

W ramach realizacji zadania zaplanowano między innymi zakup serwera z oprogramowaniem do wirtualizacji i drugiego do wykonywania kopii zapasowych, a także zakup macierzy dyskowej oraz dysków twardych do niej. Kupiony i wdrożony zostanie także system teleinformatyczny. Chodzi między innymi o oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowych, oprogramowanie przeciwdziałające wyciekowi danych przez podmiot zewnętrzny, szkolenia specjalistyczne z cyberbezpieczeństwa oraz profesjonalne audyty w tym zakresie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter