fbpx

Mstów

Gmina zyskała kolejny wabik na turystów. Szczególnie zadowoleni będą miłośnicy dwóch kółek

fot. Piotr Biernacki

Rośnie atrakcyjność turystyczna gminy Mstów. Zadowoleni powinni być szczególnie miłośnicy wycieczek rowerowych, ale i piechurzy, którzy z początkiem czerwca będą mogli cieszyć zmysły urokami przyrody i krajobrazu jury. Na ukończeniu jest bowiem budowa szlaku, który zapewni niezakłócone połączenie po jej częstochowskich i mstowskich terenach.

Koncepcja inwestycji zrodziła się niemal trzy lata temu. W listopadzie 2015 roku włodarze gmin podpisali porozumienie o wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Miasto sfinansowało niemal siedmiuset metrowy odcinek biegnący w jego granicach. Kosztował on 270 tys. zł. Natomiast realizacja kolejnego etapu, budowy prawie półtorakilometrowej ścieżki w rejonie Przeprośnej Górki, leżała po stronie tutejszego samorządu. Na ten cel przeznaczono 590 tys. zł.

Wykonawca przystąpił do prac jesienią ubiegłego roku. Ich finalizację opóźniły niekorzystne, grudniowe warunki atmosferyczne. Ustalono wtedy, że roboty zostaną wznowione ma wiosnę. Do końca maja wszystko ma być już gotowe.

Bezpośrednio od granicy Częstochowy droga ma szerokość dwa i pół metra i nawierzchnię z kruszywa, natomiast dalszy fragment to trakt asfaltowy o szerokości trzech metrów. Nie zapomniano również o lokalizacji zadaszonych miejsc, gdzie będzie można złapać oddech i odpocząć.

– Budowa ścieżki pieszo-rowerowej w rejonie Przeprośnej Górki w Siedlcu jest dla nas bardzo ważną inwestycją, ze względu na kilka aspektów. Łączy gminę z największym miastem regionu, podnosząc jednocześnie atrakcyjność turystyczną tego obszaru. Ułatwia przy tym dostęp do ciekawych, jurajskich terenów w okolicach Mstowa i Częstochowy – podkreśla Tomasz Gęsiarz, wójt gminy. – Inwestycja ma służyć wygodzie cyklistów oraz spacerowiczów, którzy w coraz większej liczbie odwiedzają naszą turystyczną gminę. Ścieżka będzie gotowa na letni sezon pielgrzymkowy, poprawiając przy okazji dostęp do Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Warto przypomnieć, że tysiące pielgrzymów, zdążających co roku do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, przechodzi tą drogą. Teraz będzie im łatwiej i wygodniej pokonać tę końcową część trasy – dodaje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter