fbpx

Miedźno

Gminie Miedźno przyznano tytuł Lidera Transformacji Energetycznej

fot. Urząd Gminy Miedźno

Samorząd Miedźna nieustannie zbiera pochwały i wyrazy uznania za realizację projektu modernizacji oświetlenia ulicznego na obszarze całej gminy, budowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ostatnio został nagrodzony tytułem „Lidera Transformacji Energetycznej 2023” na Polskim Kongresie Klimatycznym.

To prestiżowe wydarzenie odbywa się od kilku lat pod patronatem Komisji Europejskiej, a jej partnerem naukowym jest Polska Akademia Nauk. W wydarzeniu biorą udział cenieni eksperci w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, innowacyjnych technologii, przedstawiciele organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentanci samorządów z Polski i zagranicy, delegaci biznesu, organizacji pozarządowych oraz naukowcy i dziennikarze.

Co istotne, to zupełnie niezależna inicjatywa, organizowana przez Europejską Fundację Inwestycji Zrównoważonych, będąca platformą wymiany doświadczeń biznesu z sektorem publicznym w kluczowym obecnie obszarze gospodarki, jakim jest kwestia ochrony klimatu i środowiska, strategii klimatycznych, finansowania inwestycji i perspektyw wdrażania innowacyjnych rozwiązań oraz ich roli w przyspieszeniu transformacji klimatyczno-energetycznej Polski.

– Cieszymy się ogromnie! Po raz kolejny realizowany przez gminę Miedźno projekt został dostrzeżony przez uznanych ekspertów. Doceniono go za kompleksowość rozwiązań, innowacyjność i efektywność energetyczną – mówi włodarz Miedźna.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, nagrodzone przedsięwzięcie oświetleniowe jest wciąż największą inwestycją tego typu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju. Skala jest imponująca. Po zakończeniu projektu na terenie gminy będzie ponad dwa tysiące punktów oświetleniowych. Bez oświetlenia pozostaną wyłącznie niewielkie odcinki, przy których zabudowa jest bardzo rozproszona, albo obejmujące tereny nowej zabudowy. Takie, których nie można było uwzględnić w planach na początku roku 2017, kiedy ustalano zakres projektu. Wartość zamówienia wynosi prawie 22,4 mln zł.

– Potrzeba modernizacji oświetlenia była najczęściej i najpowszechniej zgłaszaną przez naszych mieszkańców. Dlatego postawiliśmy na partnerstwo publiczno-prywatne. W klasycznej formule realizacja trwałaby zapewne kilkanaście lat. Ponadto trudno byłoby nam osiągnąć konsensus w kwestii harmonogramu i ustalenia, w której miejscowości zacząć i w jakiej kolejności poszczególne etapy realizować. To rodziłoby napięcia i generowało negatywne emocje pomiędzy sołectwami – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Konkurs Liderów Transformacji Energetycznej promuje innowacyjne rozwiązania, produkty, technologie i usługi związanych z ochroną klimatu i środowiska, a także innowacyjne projekty mogące mieć wpływ na przyspieszenie zielonej transformacji.

Nie da się ukryć, że odpowiednio zaprojektowane oraz wykonane oświetlenie uliczne ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla komfortu, ale również bezpieczeństwa poruszania się po drogach czy chodnikach. Wymiana opraw latarni ulicznych to nie tylko jednak jaśniejsze światło i większe bezpieczeństwo, ale przede wszystkim niższe zużycie energii.

– Będziemy mieli trzy razy więcej lamp, przy czym ogólne zużycie energii zmniejszy się również trzykrotnie. Zapewnia to technologia oferowana przez partnera, który wraz z oszczędnymi oprawami dostarcza także narzędzia do efektywnego nimi zarządzania. To szczególnie teraz ważne, w warunkach narastającego kryzysu energetycznego, gdy ceny za prąd osiągają niejednokrotnie zawrotne poziomy. Powyższe porównanie pokazuje niestety, jak przestarzałe i nieefektywne jest nasze obecne oświetlenie – zaznacza wójt Derejczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter