fbpx

Janów

Gminna inwestycja dostrzeżona na ogólnopolskim forum

fot. Urząd Gminy Janów

„Inwestycja z perspektywą” to nazwa konkursu zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP, do którego zakwalifikowano rewitalizację na cele społeczne zdegradowanego budynku przy Placu Grunwaldzkim w Janowie. Ideą przedsięwzięcia jest wyłonienie najpotrzebniejszych i najciekawszych inwestycji samorządowych dofinansowanych z funduszy europejskich. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono niemal sto dziewięćdziesiąt projektów z całego kraju.

Centrum Usług Społecznościowych w Janowie zostało uroczyście i oficjalnie otwarte po przebudowie w czerwcu 2021 roku. Wybudowana pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku dawna siedziba Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, która w 2016 roku została odkupiona przez lokalny samorząd, o sto osiemdziesiąt procent zmieniała charakter prowadzonej w niej działalności. Z wcześniejszej, stricte handlowej, obiekt i podejmowane w nim inicjatywy zaczęły zaspokajać potrzeby społeczne i kulturalne mieszkańców gminy Janów.

Decyzję o zmianie charakteru niszczejącego budynku, który przecież znajduje się w reprezentacyjnym centrum Janowa, podjęto już w 2018 roku. Sporządzono koncepcję architektoniczną, a przede wszystkim wystarano się o fundusze unijne na prace remontowe. Niemałe, bo pozyskano ponad 1,2 mln zł. Przy realizacji gmina wsparła się ponadto pożyczką z Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowity koszt przebudowy wyniósł nieco ponad 1,7 mln zł.

– W ramach inwestycji wyremontowano budynek, dobudowano nowe wejście, klatkę schodową wraz z szybem windowym od strony północnej. Powstały pomieszczenia biurowe oraz dostępne z zewnątrz, dostosowane dla osób z niepełnosprawnością toalety. Obiekt zaprojektowano z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, zrezygnowano ze schodów zewnętrznych, a w zamian powstał podjazd. Wytyczono też dwa miejsca postojowe dla niepełnosprawnych – informują janowscy urzędnicy.

Jak podkreślają, przedsięwzięcie w dużym stopniu wpłynęło na rozwój miejscowości, nastąpiło ożywienie kulturalne, sportowe, rozrywkowe oraz wzrosła aktywność mieszkańców przy realizacji wspólnych działań. Wszystkie zajęcia i warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem.

– Dzięki realizacji projektu udało się zaspokoić potrzeby społeczne i kulturalne mieszkańców gminy Janów. Szczególnie wparcie otrzymały rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w ramach dziennej placówki opiekuńczej. Zapewniliśmy pomoc w nauce i organizację czasu wolnego dzieciom i młodzieży – zaznacza urząd gminy.

Obecnie w budynku mieści się siedziba Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie, Jurajskiego Klubu Seniora, Zespołu Folklorystycznego „Janowianie” oraz Janowskiego Klubu Literackiego.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter