fbpx

Konopiska

Gminne dożynki tym razem w Korzonku. Święto plonów ściągnęło tłumy

fot. GCKiR w Konopiskach

Tegoroczny korowód poprowadziła Karolina Książek i Asteniusz Myśliwiec. Dożynkowym Starostom towarzyszyły poczty sztandarowe, mieszkańcy, władze gminy, samorządowcy i parlamentarzyści.

15 września teren przy podstawówce w Korzonku wypełnił licznie zgromadzony tłum uczestników tego jednego z najważniejszych wydarzeń, jaki co roku odbywa się w gminie. Całość rozpoczęła polowe nabożeństwo, które odprawił ks. Sławomir Kaczmarek w asyście ks. Jacka Szczeciny. W darach ołtarza, na ręce proboszcza, złożono między innymi kosz obfitości, kadzielnicę oraz symboliczny bochen chleba, który później został podzielony między wszystkich uczestników dożynek.

W części artystycznej usłyszeć można było gminnych śpiewaczy, Walentynki czy dziecięcy zespół ludowy „Konopielki”. Okazję do prezentacji miały również uczennice miejscowej szkoły i panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy.

– Wokół głównego namiotu dożynkowego ustawiono stoiska z łakociami, gastronomią oraz zabawkami. W środku kto chciał mógł częstować się ciastami, chlebem ze smalcem i ogórkami – informuje Olga Muc z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach.

Święto plonów stało się ponadto okazją do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Dotyczyły one opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pomiędzy ulicami Częstochowską, Brzozową, Bukową i Źródlaną oraz wzdłuż ulicy Dębowej w Konopiskach.

Jak co roku wręczono także nagrodę „Mistrz Kontynuacji Tradycji Rolniczych i Przetwórstwa”. Jej tegorocznym laureatem został dożynkowy starosta, a na co dzień przedsiębiorca – Asteniusz Myśliwiec.

– Wielką dumą napawają mnie nasi rodzimi rolnicy i przedsiębiorcy, których pasję i serce dostrzegamy w każdym elemencie ich pracy. Pamiętając o tradycji stawiają na ekologię, zdrowie oraz rozwój połączony z nowoczesnością. Serdecznie gratuluję wspaniałej inicjatywy powstania wyjątkowego miejsca na mapie gminy – Parku Korzonek oraz życzę niesłabnącej energii do kontynuowania oraz realizowania kolejnych planów i zamierzeń – mówił wójt Jerzy Żurek.

Gwiazdą wieczoru był góralski Zespół „Zbóje”, a imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter