Przemarsz, nabożeństwo i kwiaty w miejscach pamięci. Jak co roku lokalna społeczność upamiętniła rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym razem już sto trzecią.
11 listopada przed siedzibą Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej zebrali się kombatanci, byli więźniowie polityczni, członkowie organizacji pozarządowych i partii politycznych. Tradycyjnie nie zabrakło miejscowych władz, samorządowców różnych szczebli, urzędników czy przedstawicielek kół gospodyń wiejskich oraz druhów z ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy.
To stamtąd, przy dźwiękach generowanych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Poczesna, uczestnicy przeszli do kościoła św. Jana Chrzciciela, gdzie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej, zapalili znicze i tym samym oddali hołd poległym za wolność. Po nabożeństwie za ojczyznę, które celebrował ks. prałat Jarosław Sroka, zebrani mieli okazję wysłuchać przemówienia włodarza.
– 11-ego listopada szczególnie myślimy o patriotyzmie. Tegoroczne obchody skłaniają nas do refleksji i zadumy. Na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy się jednoczyć w siłę oraz powstawać ze zgliszczy. Sto trzy lata temu spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. Polska odzyskała niepodległość, wróciliśmy na mapę świata. Marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę, stało się rzeczywistością. Dziś w szczególny sposób pamiętamy o bohaterach tamtych dni, również tych bezimiennych – mówił między innymi wójt Krzysztof Ujma.
Na zakończenie uroczystości zebrani mogli wysłuchać utworów w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Poczesna, solistów w osobach Marii Pietrzak, Kai Pietrzak i Jakuba Wójcika czy artystów z zespołów folklorystycznych „Wrzosowianie” oraz „Kwiatów Jesieni”. Ta ostatnia z wymienionych grup dała również koncert dzień wcześniej w siedzibie GCKIiR-u. Panie przy akompaniamencie Grzegorza Leonarcika zaprezentowały szereg patriotycznych pieśni.