fbpx

Ekologia w powiecie

Gminy z regionu nieźle wypadły w rankingu „Czystego Powietrza”

fot. WFOŚIGW w Katowicach

Gmina Adamówka z Podkarpacia, miasto Kowal z województwa kujawsko-pomorskiego oraz gmina Górno z województwa świętokrzyskiego zdobyły podium w najnowszym rankingu gmin programu „Czyste Powietrze”. Ranking ten, obejmujący okres od 1 kwietnia 2022 roku do końca roku ubiegłego, wyróżnia najbardziej aktywne gminy w składaniu wniosków o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Wśród 2162 gmin uczestniczących w programie, gmina Adamówka wyróżniła się 165 wnioskami przy 1022 budynkach jednorodzinnych, miasto Kowal złożyło 136 wniosków na 849 domów, a gmina Górno – 550 wniosków przy 3642 domach.

Gmina Opatów z powiatu kłobuckiego wypadła natomiast najlepiej pośród wszystkich z regionu częstochowskiego, zajmując 6. miejsce. Mieszkańcy złożyli aż 267 wniosków przy 1813 wszystkich budynków jednorodzinnych. 615 wniosków przy ogólnej liczbie 5178 domów dało z kolei Wręczycy Wielkiej miejsce 31. Na 44. lokacie uplasowała się Blachownia, skąd spłynęło 332 aplikacji na 2893 domów. W pierwszej setce rankingu znalazły się jeszcze Krzepice (54. miejsce), Panki (72. miejsce) oraz Starcza (97. miejsce).

Zgodnie z deklaracją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 657 gmin z najlepszymi wynikami otrzyma do 30 tys. zł każda na realizację zadań związanych z wdrażaniem programu „Czyste Powietrze”. Jak podkreśliła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW, gminy są kluczowym partnerem w walce ze smogiem, wspierając mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowań na ekologiczne inicjatywy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter