fbpx

Mykanów

Gospodarstwo z Grabówki uznane za najbezpieczniejsze w całym regionie częstochowskim

fot. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Zwycięzcą regionalnego, częstochowskiego etapu 16. edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” zostały włości Marty i Tomasza Sokołowskich z Grabówki, miejscowości położonej w gminie Mykanów. Teraz ich farma weźmie udział w finale wojewódzkim.

Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z resortem rolnictwa, Państwową Inspekcją Pracy oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedsięwzięcie wspierają również samorządy, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników, a także wytwórcy środków produkcji dla rolnictwa. Patronat nad wydarzeniem już po raz kolejny objął prezydent Andrzej Duda.

– Konkurs jest jednym z licznych działań prewencyjnych prowadzonym przez KRUS na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników – wyjaśnia jego ideę Piotr Dobosz, dyrektor częstochowskiego oddziału tej instytucji. – Promuje zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w nim mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia w kilku etapach cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe – dodaje.

W tym roku z okolicznych gmin do konkursu zgłosiło się dziesięć podmiotów prowadzących produkcyjną działalność rolniczą. Komisja oceniała głównie te zagrożenia pojawiające się w obrębie podwórza, w obejściu i budynkach. Sprawdzano też stan drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, ciągników rolniczych, przyczep i maszyn używanych w gospodarstwie. Uwadze oceniających nie umknęły również wykorzystywane narzędzia, a także miejsca związane z obsługą zwierząt oraz wyposażenia w środki ochrony indywidualnej i ubrania robocze.

Dodatkowo oceniono wydzielone miejsca do zabawy dzieci, prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym, ale i udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo oraz higienę pracy wykonane przez właścicieli. Punktowane było także posiadanie oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy jak i estetyka gospodarstwa.

Marta i Tomasz Sokołowscy, którzy zwyciężyli w pierwszym etapie konkursu, swoją działalność prowadzą na prawie 13 hektarach. Dwa z nich obsiane są zbożem, pszenżytem, a pozostałe zajmują sady. Drugie miejsce przypadło gospodarstwu Małgorzaty i Leszka Łapajów z Bliżyc w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim. Trzecią lokatę przyznano Urszuli i Andrzejowi Chudaszek z Miedźna w kłobuckim. W tym roku, w klasyfikacji wyszczególniono także czwarte miejsce, które zdobył Szymon Wierus z Borowna-Kolonii. Podobnie jak zwycięzcy, gospodarzy on w gminie Mykanów. Wśród wyróżnionych znalazło się jeszcze jedno małżeństwo z terenu powiatu częstochowskiego. To Urszula i Zbigniew Jędras z Zawad w gminie Mstów.

– Cieszy nas, że co roku mamy wielu chętnych do udziału w konkursie. Chociaż nie wszyscy otrzymują te same nagrody, zwyciężają wszyscy – nie tylko rolnicy. My, czyli instytucje wspierające rolników także. Wczoraj pięknie ujął to wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz – ilu uczestników, tylu więcej zdrowych w naszym województwie. Dążymy do tego, by w naszych rubrykach wypadkowych wpisać cyfrę zero – mówił podczas spotkania Piotr Dobosz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy upominkowe i cenne nagrody w postaci sprzętu elektrycznego. Wyróżnionym przypadły dodatkowo markowe zestawy narzędziowe i elementy wyposażenia gospodarstwa domowego.

20 czerwca w Muzeum Jana Pawła II w Częstochowie odbędzie się finał wojewódzki konkursu. Jego zwycięzca będzie reprezentować województwo śląskie w finale, który będzie miał miejsce podczas AgroShow w Bednarach pod Poznaniem. To największa rolnicza wystawa plenerowa w Europie. Zwycięzca otrzyma ciągnik ufundowany przez prezesa KRUS-u.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter