fbpx

Kamienica Polska

Grupa Kolędnicza z Osin wyróżniona podczas przeglądu

fot. Urząd Gminy Kamienica Polska

Jury organizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie imprezy doceniło miejscowych artystów i nagrodziło ich w kategorii dziecięcej.

Od pięciu lat w Niegowie organizowany jest Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych. W tym roku wydarzenie miało swoją 23. edycję. Każdorazowo rozpoczyna je barwny korowód, w którym członkowie poszczególnych zespołów w towarzystwie okolicznych mieszkańców, przemieszczają się do sali widowiskowej lokalnego GOK-u.

– Przegląd skierowany jest do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury. Jego celem jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem, ale także integracja międzypokoleniowa – mówi Monika Kosielak z częstochowskiego ROK-u.

Całość ocenia jury złożone z etnografów i folklorystów, a laureaci oprócz nagród finansowych otrzymują również nominacje do udziału w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. 26 stycznia wręczono je dwóm formacjom. Ex aequo pierwsze miejsce zajęli „Herodzi” z Sygontki oraz Grupa Kolędnicza z Cielętnik.

O ile w kategorii dorosłych wyróżniono także „Cyganki” i „Misie” z Niegowy, to w tej dziecięcej prym wiodła Grupa Kolędnicza z Osin. Wyróżnienia powędrowały także zespoły z Parafii Sokolniki oraz drużyna z Tomiszowic.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter