fbpx

Konopiska

Grupy i organizacje producentów mogą otrzymać nawet 100 tys. euro rocznie

fot. Pixabay

W połowie kwietnia ruszyło przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania dotyczącego tworzenia grup producentów i organizacji producentów. O finansowane z Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich wsparcie można ubiegać się do końca maja.

Realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa program skierowany jest do nowych grup producentów rolnych. Muszą się one składać z osób fizycznych czy prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów. Dofinansowania nie otrzymają natomiast producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Chętni do otrzymania wsparcia muszą w pierwszej kolejności uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Następnym krokiem będzie złożenie do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym.

– Od daty uznania na potencjalnym beneficjencie ciąży obowiązek realizacji zatwierdzonego planu biznesowego. Dopiero wówczas grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR – informują urzędnicy tej instytucji.

Pomoc realizowana jest w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość wsparcia w pierwszym roku wynosi 10 proc. przychodów netto, w drugim roku – 9 proc., w trzecim – 8 proc., w czwartym – 7 proc., a w piątym – 6 proc. Maksymalny limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu.

Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do oddziału regionalnego ARiMR. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub też złożyć osobiście.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter