fbpx

Przyrów

„Herody” z Sygontki nie zawiodły. Są ponownie najlepszą grupą na Jurze

fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

To już powoli staje się tradycją, że wywodząca się z Sygontki lokalna grupa obrzędowa święci triumfy na Jurajskim Przeglądzie Grup Kolędniczych. Podobnie było i w tym roku. „Herody” ponownie zajęły pierwsze miejsce na już dwudziestej czwartej edycji festiwalu, który 24 stycznia odbył się w Niegowie.

Organizatorami corocznego wydarzenia są Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz gmina Niegowa, gdzie w sali widowiskowej tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury odbywa się część konkursowa przeglądu. Jest on skierowany do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury. Celem jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem, ale także integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.

W tym roku odbył się on bez udziału publiczności, a i warunki pandemiczne mocno ograniczyły liczbę uczestników ludowego festiwalu. Przedstawienia oceniane były przez jury składające się z etnografów i folklorystów. Nagrodą dla laureatów były gratyfikacje finansowe, a także nominacje do udziału w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. Tę, wzorem wcześniejszych lat, otrzymała utytułowana formacja z Sygontki. W Niegowie wystawili spektakl, którego głównym wątkiem były rządy Heroda i jego marny koniec. Wyróżnienia wręczono z kolei grupom „Cyganki” oraz członkom formacji „Malowanie okien” z Niegowy.

fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter