fbpx

Przyrów

„Herody” z Sygontki ponownie najlepsi na Jurze

fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Lokalna grupa obrzędowa po raz czwarty z rzędu została laureatem kolejnej edycji Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych. Wydarzenie, które co roku organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niegowie, odbyło się 23 stycznia.

Przegląd ma charakter konkursu skierowanego do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ma on na celu propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów, związanych zarówno ze świętami Bożego Narodzenia, jak i karnawałem. Organizatorzy kładą również szczególny nacisk na międzypokoleniową integrację i przekazywanie tradycji.

– W kategorii dorosłych uczestników pierwsze miejsce i nominację do udziału w 50. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej zajęła grupa „Herody” z Sygontki, a wyróżnienie trafiło do grupy „Herody” KGW z Wręczycy Wielkiej – informuje Monika Kosielak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Wśród grup dziecięcych najlepsza okazała się ta nosząca nazwę „Herody-Młodzi Herodzi” ze Szkoły Podstawowej w Niegowie. Oprócz nagrody młodzież otrzymała także nominację na Pastuszkowe Kolędowanie w Nowej Soli. Drugie miejsce zajęła „Grupa kolędnicza” ks. Łukasza Tryndy, a trzecie – „Dziecięca grupa kolędnicza” ze Szkoły Podstawowej w Ludwinowie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter