fbpx

Przyrów

„Herody” z Sygontki ponownie najlepszą grupą kolędniczą na Jurze

fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Lokalna grupa obrzędowa drugi rok z rzędu została laureatem Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych, który 26 stycznia odbył się w Niegowie.

Gospodarzem wydarzenia, zorganizowanego już po raz dwudziesty trzeci przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, od pięciu lat jest Niegowa. Rozpoczyna je zawsze barwny, uliczny korowód złożony z członków zespołów, jak i samych mieszkańców miejscowości. Podsumowanie wydarzenia oraz jego część konkursowa odbywa się natomiast w sali widowiskowej tamtejszego gminnego ośrodka kultury.

– Przegląd skierowany jest do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury. Jego celem jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem, ale także integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie – mówi Monika Kosielak z częstochowskiego ROK-u.

Przedstawienia oceniane były przez jury składające się z etnografów i folklorystów. Nagrodą dla laureatów są gratyfikacje finansowe, a także nominacje do udziału w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. A te wręczono dwóm formacjom. Jury przyznało bowiem ex aequo pierwsze miejsca „Herodom” z Sygontki, którzy powtórzyli ubiegłoroczne osiągnięcie oraz Grupie Kolędniczej z Cielętnik. W kategorii dorosłych wyróżniono także „Cyganki” i „Misie” z Niegowy.

W kategorii dziecięcej doceniono z kolei Grupę Kolędniczą z Osin. Wyróżnienia powędrowały natomiast do zespołów z Parafii Sokolniki, a także z Tomiszowic.

fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter