fbpx

Przyrów

„Herody” znów wygrały przegląd

fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Po raz piąty z rzędu Grupa Kolędnicza „Herody” z Sygontki święciła tryumf na zakończenie XXVI Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych.

Wydarzenie, które co roku organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niegowie, odbyło się w przedostatnią niedzielę stycznia.

Przegląd ma charakter konkursu skierowanego do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ma on na celu propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów, związanych zarówno ze świętami Bożego Narodzenia, jak i karnawałem. Organizatorzy kładą również szczególny nacisk na międzypokoleniową integrację i przekazywanie tradycji.

– W kategorii dorosłych uczestników jurorzy przyznali Grand Prix „Herodom” z Sygontki oraz pierwsze miejsce Grupie Kolędniczej „Święte wiewióry” z Podlesic. Obie otrzymały nominację na „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej – mówi Monika Kosielak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Z kolei w kategorii dziecięcej bezkonkurencyjna okazała się Dziecięca Grupa Kolędnicza „Herody” ze Szkoły Podstawowej w Niegowie, która otrzymała nominację na „Pastuszkowe Kolędowanie” w Nowym Sączu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter