fbpx

W POWIATACH

Imprezowy i sportowy weekend w regionie. Gdzie warto się wybrać?

fot. Pixabay

Bardzo aktywnie zapowiada się ten weekend w samorządach regionu. Lelów zaprasza na jubileuszowy, dwudziesty już Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej, czyli Święto Ciulimu-Czulentu, Mstów na Święto Jabłka i zawody triathlonowe, a w Miedźnie będzie można spędzić czas na Rodzinnej Olimpiadzie Sportowej. Nie zabraknie przy tym muzycznych gwiazd, znakomitej kuchni i aktywnego wypoczynku.

Lato to bez wątpienia czas wypełniony eventami i aktywnością na świeżym powietrzu. Imprezy przygotowane przez samorządy mają nie tylko integrować lokalną społeczność, pokazać bogactwo tradycji i kultury, ale i stanowią dla gmin istotny walor promocyjny.

W Lelowie Święto Ciulimu-Czulentu jest sztandarowym wydarzeniem od lat już dwudziestu. Każdego roku przez trzy dni bawi się na nim po kilkanaście tysięcy ludzi. Wyjątek stanowiły lata „pandemiczne”, kiedy imprezę odwołano lub też zorganizowano ją w skromniejszym wymiarze, bardziej refleksyjnie, intelektualnie i edukacyjnie. Bo i o to też lokalnym władzom chodzi, by obok rozrywki i koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej, zaprezentować przede wszystkim dziedzictwo kulturowe gminy. Ono nierozerwalnie związane jest ze wspólną historią Polaków i Żydów.

Festiwal ma uczyć tolerancji i wzajemnego zrozumienia, a jego uczestnicy w klimacie przenikających się kultur mogą się bawić, ale także wziąć udział w licznych wykładach i warsztatach oraz poznawać regionalne tradycje kulinarne ziemi lelowskiej. Muzyka, tańce i prezentacje artystyczne mają dodać temu wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Uświetnią go bowiem występy zespołów ludowych, tych działających przy lokalnym ośrodku kultury, będzie klezmerskie Kroke, a także popowe Video oraz Feel.

W sobotę, 19 sierpnia, na obiektach Warty Mstów odbędzie się kolejna edycja „Święta Jabłka”. Impreza, która promuje główny produkt eksportowy mstowskiego samorządu i w tym roku zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

Głównymi bohaterami będą oczywiście tytułowe owoce, które przybyli będą mogli zakupić wprost od producentów i degustować je pod wieloma postaciami. Na festiwalu będzie można spróbować różnorodnych przetworów jak dżemy, soki, ciasta i wiele innych smakołyków. W programie znajdą się konkursy kulinarne, wystawy rękodzieła, pokazy oraz koncerty artystów.

Sadownicze dożynki (w gminie Mstów jest ponad dwieście hektarów sadów – przyp. red.) uświetnią więc między innymi pierwsza dama polskiej piosenki – Halina Frąckowiak, legenda kabaretu Marcin Daniec, recitalistka Magdalena Drążek w repertuarze Anny Jantar oraz dance’owy zespół M.I.G. Później na wszystkich czeka zabawa przy muzyce serwowanej przez Dj-a.

Niedziela 20 sierpnia to natomiast gratka dla miłośników triathlonu. Ta trójbojowa rywalizacja zagościła w Mstowie dopiero przed trzema laty. Cieszy się już dużym powodzeniem, bo w każdej edycji startowało ponad dwustu zawodników z całej Polski, mierzących się z trudnościami pływania, jazdy na rowerze i biegu po malowniczych zakątkach Jury. Warto być i podziwiać tę widowiskową konkurencję.

W Miedźnie natomiast wójt Piotr Derejczyk zaprasza na Rodzinną Olimpiadę Sportową. Wydarzenie ma zagwarantować największą dawkę sportowej energii tego lata. W czasie jednego dnia, 19 sierpnia, odbędą się aż trzy imprezy. To tegoroczna edycja piłkarskiego Grom Cup czy Akcja Lato, podczas której poszukiwane będą futbolowe talenty oraz Olimpiady Sportowe, czyli rekreacja dla całych rodzin. Poza sportowo-rekreacyjną stroną wydarzenia organizatorzy przygotowali ponadto dmuchańce, animacje oraz małą gastronomię.

Weekend od 18 do 20 sierpnia zapowiada się więc w regionie niezwykle atrakcyjnie. Każde z wydarzeń ma swój unikalny charakter i oferuje coś wyjątkowego dla mieszkańców i gości. Czeka ich mieszanka kultury, tradycji, smaków oraz sportowej rywalizacji, która umili czas zbliżających się już niestety do końca wakacji.

 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter