fbpx

Poczesna

Inwestują w lampy napędzane energią słoneczną

fot. Renata Kowalczyk/Urząd Gminy Poczesna

Władze gminy Poczesna rozwijają system solarnego oświetlenia na terenie samorządu. W ostatnim czasie zamontowanych zostało dziewięć urządzeń w dwóch miejscowościach. Nie wykluczone, że wkrótce pojawią się kolejne.

W połowie marca pierwsze tego typu oświetlenie zostało zamontowane w Brzezinach Kolonii. Stanęły tam dwie lampy o zasilaniu fotowoltaicznym, które pilotażowo chciano przetestować. Miejscowi fachowcy obserwowali działanie i przydatność takiego rozwiązania w lokalnych warunkach. Opinie w zakresie wprowadzanych innowacji mogli wyrazić również mieszkańcy. I jak się okazało, system świetnie się sprawdził. Urzędnicy poszli więc za ciosem. Siedem kolejnych lamp stanęło niedawno w Korwinowie, na ulicy Zaniwie i przy Złotej.

Zasada działania lamp solarnych jest bardzo prosta. W ciągu dnia będące częścią całej aparatury panele fotowoltaiczne zbierają energię słoneczną, którą przetwarzają i magazynują w akumulatorze. Po zmroku zgromadzona energia jest uwalniana. Koncept jest nie tylko tanim, ale także szybkim panaceum na zaspokojenie potrzeb w tego typu infrastrukturę, która znacząco podnosi bezpieczeństwo mieszkańców.

– Oświetlenie w powyższej technologii zdało egzamin i spełniło swoją funkcję. Zasilane energią słoneczną w ciągu dnia lampy doskonale oświetlają drogę po zapadnięciu zmierzchu. To nie tylko ekonomiczne, ale również bardzo ekologiczne rozwiązanie – podkreśla Aneta Nawrot z urzędu gminy w Poczesnej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter