Choć z powodu obostrzeń epidemiologicznych lokalne instytucje kultury nie mają możliwości, by działać pełną parą, to okazuje się jednak, że w trudnym 2020 roku wykazały się nie lada kreatywnością. Swoją aktywność przeniosły do świata wirtualnego. I choć taka forma działalności niesie za sobą różne ograniczenia, to przede wszystkim udało im się utrzymać kontakt z podopiecznymi.
– Przez cały ten czas, zarówno pracownia plastyczna, jak i muzyczna oferowały oraz realizowały liczne konkursy w sieci – mówi Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej oraz szefowa miejscowej biblioteki. – Systematycznie przeprowadzaliśmy indywidualne zajęcia wokalne oraz instrumentalne Młodzieżowej Orkiestry Dętej czy Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. Pomimo szeregu przeciwności, jakie przyniósł ubiegły rok, udało nam się zorganizować wiele wydarzeń online. Mam tu na myśli spotkania, koncerty czy warsztaty. Było też sporo konkursów. Głównie plastycznych, muzycznych i teatralnych. Oczywiście wszystkie formy naszej działalności ograniczały się do przestrzeni wirtualnej. Biblioteka z kolei, jak tylko pozwalały na to przepisy, udostępniała swoje zbiory. Zarówno w centrali, jak i w swoich filiach – dodaje.
Jak podkreśla, trudny okres starała się również wykorzystać na przeprowadzenie remontów. W świetlicy środowiskowej w Brzezinach Nowych wykonano modernizację rozdzielnic elektrycznych. Zarówno realizacja tego zadania, jak i ubiegłoroczny remont, miały wymiernie przyczynić się do poprawy użytkowania wspomnianego obiektu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Poczesnej doczekała się natomiast remontu dachu. Odnowiono też pomieszczenia, a także wyposażono je w nowe sprzęty biurowe. Natomiast w filii placówki we Wrzosowej zmodernizowano ogrzewanie. Stary piec węglowy zastąpił ekologiczny na gaz. Sfinansowana w całości ze środków budżetowych gminy inwestycja pochłonęła ponad 100 tys. zł.
– Z pomocą środków zewnętrznych został też zainstalowany monitoring, który zapewni bezpieczeństwo wszystkim, którzy korzystają z naszej oferty. Niedawno zostało oddane wyremontowane jedno z pomieszczeń GCKIiR w Poczesnej, użyczane na działalność statutową dla LKS „Grom Złota Dama”. Teraz klub będzie dzielił to pomieszczenie z pracownią muzyczną – informuje Iwona Skorupa.
Na potrzeby działalności Młodzieżowej Orkiestry Dętej zakupiono nowe instrumenty, a wiele z nich zostało poddanych remontowi i konserwacji. Dla artystów z Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” zakupiono stroje regionalne oraz buty.
– Dzięki środkom zewnętrznym, jakie systematycznie staramy się pozyskiwać, mogliśmy realizować wiele projektów językowych czy podejmować różne niekonwencjonalne działania kulturalne. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji drugiej edycji bezpłatnego projektu językowego „Bez b@rier, bez granic”. Projekt rozpoczął się w październiku, jednak ze względu na obecną trudną sytuację epidemiologiczną zajęcia zostały zawieszone – kontynuuje szefowa lokalnych instytucji kultury.
Dyrektor przekonuje, iż korzyści z ich realizacji są znaczne. Pozwoliły na podniesienie kwalifikacji mieszkańców, którzy z własnej inicjatywy chcieli poprawić własne kompetencje językowe i cyfrowe.
– Zarówno realizacja wszystkich podejmowanych przez nas przedsięwzięć, jak i modernizacja oraz remonty obiektów, możliwe były dzięki dobrej współpracy z urzędem gminy – podkreśla Skorupa.