fbpx

Kłomnice

Jaka przyszłość czeka powiatową komunikację autobusową?

fot. Pixabay

Wójt Piotr Juszczyk i gminna sekretarz Bożena Lara wzięli udział w zorganizowanym w siedzibie częstochowskiego starostwa spotkaniu, podczas którego omawiano przyszłość zbiorowej komunikacji publicznej na obszarze powiatu.

Podczas spotkania urzędników starostwa powiatowego z włodarzami okolicznych gmin przedstawiono obecny model funkcjonowania przewozów, a także propozycje rozwiązań na najbliższą przyszłość. Jedną z nich jest powołanie do życia związku powiatowo-gminnego, który w zamyśle inicjatorów mógłby realizować zadania komunikacyjne.

Przedstawiciele starostwa podnosili, że obecna siatka połączeń ma charakter komunikacji realizującej zarówno zadania własne powiatu, jak i gmin. Podkreślano również, iż powołanie wspomnianego związku stworzyłoby pierwszeństwo w aplikowaniu o dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

– Sprawniejszą komunikację publiczną można osiągnąć poprzez efektywniejsze wykorzystanie pojazdów, na przykład poprzez centra przesiadkowe czy skrócenie czasu poszczególnych kursów. Istotną kwestią jest również zabezpieczenie finansowe w długiej perspektywie czasowej – argumentowano.

Propozycja stworzenia wspomnianego związku powiatowo-gminnego miałaby przejąć rolę organizatora transportu publicznego na terenie powiatu częstochowskiego wraz z początkiem przyszłego roku. Obecnie przez gminę Kłomnice biegną trzy linie powiatowe. Chodzi o autobusy o numerach 121, 122 oraz 126. Jak to będzie wyglądało jeśli propozycje urzędników starostwa wejdą w życie? Na ten moment nie da się jeszcze nic powiedzieć.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter