Podczas marcowej sesji rady gminy radni podjęli ważną decyzję dotyczącą przyszłości miejscowości Janów. Większością głosów – trzynastoma „za” przy jednym głosie „przeciw” – przyjęto uchwałę zmierzającą do wystąpienia z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o nadanie Janowowi statusu miasta.
W uzasadnieniu do uchwały podkreślono, że przywrócenie praw miejskich będzie stanowić akt dziejowej sprawiedliwości oraz odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Janów, który posiada obecnie rozbudowaną infrastrukturę techniczną, układ urbanistyczny i rynek w centrum miejscowości, spełnia wszystkie warunki formalne niezbędne do uzyskania statusu miasta.
Wójt Edward Moskalik argumentował na sesji, że Janów od samego początku swego istnienia ma miejski charakter zabudowy. Prawa miejskie otrzymał już w 1696 roku z rąk Jana Aleksandra Koniecpolskiego. Od jego pierwszego imienia pochodzi zresztą sama nazwa miejscowości. Jednak po powstaniu styczniowym, na mocy ukazu cara Aleksandra II, status ten został Janowowi odebrany w 1869 roku.
– Odzyskanie praw miejskich po ponad stu pięćdziesięciu latach ma stać się nie tylko symbolicznym gestem wobec przeszłości, ale także realną szansą na rozwój Janowa i całej gminy. Status miasta może zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną, pobudzić turystykę i gospodarkę, a także otworzyć nowe możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój infrastruktury i rewitalizację przestrzeni publicznych, tych dedykowanych na rozwój małych miast — mówił włodarz.
Wniosek o nadanie statusu miasta zostanie teraz przesłany, za pośrednictwem wojewody śląskiego, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.
– Podjęliście państwo istotną uchwałę z punktu widzenia wartości historycznej, kulturowej, ale także bieżącej działalności gminy. Jesteśmy od jakiegoś czasu w procesie przywracania praw miejskich miastom, które ten status utraciły po powstaniu styczniowym. Gratuluję podjęcia tej uchwały i ze swojej strony zobowiązuję się do tego, że będziemy, jako urząd pośredniczący, brać pod uwagę wszystkie aspekty i skrupulatnie przygotowywać opinię. Trzymam kciuki, by zgodnie z wolą mieszkańców ten proces został przeprowadzony — podkreślił w swoim wystąpieniu obecny na sesji Adam Zaczkowski, wicewojewoda śląski.