fbpx

Janów

„Janowianie” wśród nominowanych do powiatowej nagrody

fot. Urząd Gminy Janów

Działający od 2008 roku Zespół Folklorystyczny „Janowianie” powstał jako pokłosie projektu „Jurajska kuźnia umiejętności”. Od tego czasu grupa nieprzerwanie koncertuje i bierze udział w przeglądach oraz wydarzeniach zarówno o zasięgu regionalnym, jak i ogólnopolskim.

Wśród istotnych sukcesów zespołu trudno nie wymienić choćby wywalczenia pierwszego miejsca podczas XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w 2021 roku w Myszkowie czy drugiej lokaty w zorganizowanym rok później w Lelowie Powiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych. W tym samym roku „Janowianie” zdobyli także wyróżnienie w ramach Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej w Koziegłowach, a w 2023 istotnie zaznaczyli się w finale Jurajskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Łazach.

Zespół brał udział w programie edukacyjnym „Jak to drzewiej bywało – czyli Polski Rok Obrzędowy”. Realizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Janowie projekt skierowany był do seniorów. Spotkania miały na celu integrację starszych mieszkańców gminy, wymianę informacji dotyczących folkloru, obrzędów, a także promocję i kultywowanie miejscowych tradycji. „Janowianie” uczestniczyli w także spotkaniach edukacyjnych, podczas których dzieci z terenu tutejszego samorządu poznawały rodzime tradycje, a także wzięły udział w warsztatach tańca ludowego.

W staraniach o zdobycie nagrody „Za zasługi dla powiatu” za rok 2022 zespół konkuruje z czwórką innych nominowanych. Chodzi o Zespół Taneczny „Senioritki” z gminy Kłomnice, Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowej, Iwoną Skorupą – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej oraz z Mateuszem Pospieszalskim, muzykiem i kompozytorem z Olsztyna.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter