Działający od 2008 roku Zespół Folklorystyczny „Janowianie” powstał jako pokłosie projektu „Jurajska kuźnia umiejętności”. Od tego czasu grupa nieprzerwanie koncertuje i bierze udział w przeglądach oraz wydarzeniach zarówno o zasięgu regionalnym, jak i ogólnopolskim.
Wśród istotnych sukcesów zespołu trudno nie wymienić choćby wywalczenia pierwszego miejsca podczas XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w 2021 roku w Myszkowie czy drugiej lokaty w zorganizowanym rok później w Lelowie Powiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych. W tym samym roku „Janowianie” zdobyli także wyróżnienie w ramach Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej w Koziegłowach, a w 2023 istotnie zaznaczyli się w finale Jurajskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Łazach.
Zespół brał udział w programie edukacyjnym „Jak to drzewiej bywało – czyli Polski Rok Obrzędowy”. Realizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Janowie projekt skierowany był do seniorów. Spotkania miały na celu integrację starszych mieszkańców gminy, wymianę informacji dotyczących folkloru, obrzędów, a także promocję i kultywowanie miejscowych tradycji. „Janowianie” uczestniczyli w także spotkaniach edukacyjnych, podczas których dzieci z terenu tutejszego samorządu poznawały rodzime tradycje, a także wzięły udział w warsztatach tańca ludowego.
W staraniach o zdobycie nagrody „Za zasługi dla powiatu” za rok 2022 zespół konkuruje z czwórką innych nominowanych. Chodzi o Zespół Taneczny „Senioritki” z gminy Kłomnice, Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowej, Iwoną Skorupą – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej oraz z Mateuszem Pospieszalskim, muzykiem i kompozytorem z Olsztyna.