fbpx

Konopiska

Jednostka z Aleksandrii z nowym volvo w garażu. To pierwszy pojazd tego typu w powiecie częstochowskim

fot. Urząd Gminy Konopiska

W połowie kwietnia, na placu przed strażnicą w Aleksandrii, druhowie z tutejszej ochotniczej straży pożarnej odebrali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy średniego typu zbudowany na podwoziu volvo FLD3C.

W uroczystym powitaniu samochodu na terenie jednostki udział wzięli parlamentarzyści, władze gminy, radni różnych szczebli, a także przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, straży pożarnej oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych z sąsiednich miejscowości.

Zakupione volvo kosztowało 950 tys. zł. Najwięcej, bo 430 tys. zł na wspomniany zakup wyłożyły miejscowe władze z budżetu gminy. Kolejne 250 tys. zł to środki przekazane z budżetu województwa śląskiego. Po 100 tys. zł wyasygnowały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dorzucił do zakupu 50 tys. zł, natomiast jednostka z własnych środków – 20 tys. zł.

Maszyna posiada silnik wysokoprężny D8K280 o mocy 210 kW (286,5 KM) spełniający normę emisji spalin EURO 6, manualną sześciobiegową skrzynię biegów oraz kabinę brygadową pozwalającą na przewóz sześciu ratowników. Zabudowa pożarnicza pojazdu została wykonana z kompozytu, stali nierdzewnej oraz aluminium, a skrytki w układzie 3+3+1 zasłonięte drzwiami żaluzjowymi zapewniają dogodny dostęp do wyposażenia i armatury.

Wewnątrz kabiny zamontowano przyciski oraz przełączniki sterujące poszczególnymi podzespołami samochodu. Auto wyposażono również w zbiornik wodny o pojemności czterech tysięcy stu pięćdziesięciu litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności czterystu piętnastu litrów, autopompę dwuzakresową Jöhstadt TO3000 o dużej wydajności, działko wodno-pianowe o wydajności maksymalnej na poziomie trzech tysięcy dwustu litrów na minutę, urządzenie szybkiego natarcia z wężem o długości sześćdziesięciu metrów oraz cztery zraszacze.

Samochód posiada również maszt oświetleniowy z dwoma najaśnicami LED o łącznej mocy trzydziestu tysięcy lumenów oraz oświetlenie ostrzegawcze i pola pracy wykonane również w technologii LED. Po uzbrojeniu pojazd zostanie włączony do podziału bojowego, odciążając użytkowane dotychczas GBA 2,5/16 – Magirus-Deutz 170D11 z 1976 roku. Jest to pierwszy pojazd tego typu w powiecie częstochowskim.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter