fbpx

Kłobuck

Jest bezbarwny, bezwonny i śmiertelny. Magistrat przypomina, by uważać na czad

fot. Stock.adobe.com

Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego Urząd Miejski w Kłobucku po raz kolejny ostrzega przed tym zagrożeniem.

Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, w czasie trwania sezonu grzewczego. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze, niewłaściwa ich eksploatacja, niesprawne przewody kominowe budynków, niedrożna wentylacja pomieszczeń czy pożary.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Ze względu na to, iż jest niewyczuwalny zmysłami człowieka, czad jest gazem bardzo niebezpiecznym.

– Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina. Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci – wyjaśniają przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Już wdychanie powietrza z niewielkim stężeniem objętościowego tlenku węgla, powoduje po dwóch godzinach zgon. Objawy zatrucia czadem zależne są od jego stężenia we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, osłabienie, wymioty, konwulsje, drgawki, utrata przytomności, zaburzenia tętna, zwolniony oddech i śpiączka.

Jak się chronić przed tym cichym i bezwonnym zabójcą? Przede wszystkim przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Należy też systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, na przykład poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej.

– Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki. Nie wolno też zaklejać czy zasłaniać kratek wentylacyjnych. Upewnić się, że użytkowane piecyki, kuchenki czy termy gazowe są sprawne oraz używać ich zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania systemów wentylacji pomieszczeń, ponieważ okna wykonane w nowych technologiach zapewniają dużą szczelność – wymieniają urzędnicy na stronie internetowej kłobuckiego magistratu.

Równie istotne jest to, aby często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien. Niewątpliwie przydatne będzie także zainstalowanie czujników alarmowych wykrywających tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania. Z kolei w wypadku zaobserwowania objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, a istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter