fbpx

Mstów

Jest jeszcze szansa na pieniądze od gminy. Od 5 października można składać wnioski w naborze uzupełniającym

fot. Archiwum

27 lipca ruszył zainicjowany przez samorząd program dopłat do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Gmina przeznaczyła w tym roku na wsparcie proekologicznych inwestycji 200 tys. zł.

Po przeprowadzeniu pierwszego naboru w okresie wakacyjnym okazało się, że są jeszcze rezerwy do wykorzystania. Uzupełniający ruszy więc 5 października. Zainteresowani będą mogli składać wnioski przez pięć kolejnych dni, do dziewiątego dnia tegoż miesiąca.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się na inwestycje, mogą liczyć na sporą dotację z budżetu gminy. Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprzez wymianę kopciuchów na piece elektryczne, gazowe, olejowe lub też te na paliwo stałe, ale spełniające normy piątej klasy, będą przez samorząd premiowane częściowym zwrotem poniesionych nakładów. Dofinansowania sięgną 50 proc. kosztów, maksymalnie jednak do kwoty 4 tys. zł.

Zasady ubiegania się o pieniądze w drugim terminie są analogiczne do wcześniej prowadzonego naboru. Poza spełnianiem samych warunków technicznych nowego źródła ciepła i złożeniem wniosku, potencjalni beneficjenci nie mogą zalegać z daninami publicznymi, które mieszkańcy muszą uiszczać na rzecz gminy. Ponadto nieruchomość musi być oddana do użytku minimum pięć lat przed datą złożenia aplikacji i nie może być wykorzystywana na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sama inwestycja powinna się natomiast rozpocząć po podpisaniu stosownej umowy z urzędem. Dofinansowaniu nie podlegają bowiem źródła ciepła zakupione przed datą zawarcia umowy dotacji.

– Wniosek o rozliczenie dotacji należy złożyć nie później niż do 7 grudnia. W przypadku wnioskodawców z listy rezerwowej termin ten jest o tydzień dłuższy – podkreślają miejscowi urzędnicy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter