fbpx

Miedźno

Jest szansa na wznowienie partnerskiej współpracy z rumuńskim Tašnad

fot. Urząd Gminy Miedźno

Względna stabilizacja sytuacji epidemicznej zaczęła sprzyjać wznawianiu międzynarodowych kontaktów samorządowych. W połowie sierpnia na zaproszenie Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wójt Piotr Derejczyk odwiedził rumuńskie Tašnad.

Przedstawiciele polskich samorządów już od kilku lat prowadzą rozmowy o zawiązaniu partnerstwa z gminami krajów z Europy Środkowej. To między innymi w Miedźnie w 2019 roku podpisano Deklarację Współpracy Samorządów i Organizacji Pozarządowych Krajów Środkowej Europy, która była zwieńczeniem i podsumowaniem 23. Międzynarodowej Konferencji „Regionalizm wobec integracji europejskiej”. Wtedy, obok krajowych, wzięło w niej udział kilkanaście delegacji ze Słowenii, Mołdawii, Serbii i Rumunii, w tym właśnie z Tašnad. Dodatkową okazją do rewizyty stał się Tašnad Festiwal, najważniejsze w roku dla lokalnej społeczności wydarzenie kulturalne związane z odchodami święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

– Tašnad to potencjalne miasto partnerskie gminy Miedźno. Sytuacja pandemiczna i zmiana władzy w rumuńskim samorządzie na chwilę wyhamowały trwające od kilku lat rozmowy. Obecnie jest szansa, że dwustronne kontakty zostaną ponownie zaktywizowane. Temat ten był podnoszony przez wójta Piotra Derejczyka podczas wielu dyskusji w gronie zagranicznych partnerów – informuje Daria Piątek, rzecznik prasowy urzędu. – Nawiązanie relacji z odpowiednikami z innych krajów ukierunkowane jest na wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Wpływa to na tworzenie pozytywnego wizerunku naszego samorządu i jego promocję w międzynarodowej przestrzeni publicznej – dodaje. 

Jak do tej pory gmina Miedźno posiada jedną oficjalnie podpisaną umowę partnerską. To ukraińska gmina Piaskówka, z którą miejscowe władze intensywnie współpracują już od 2018 roku. W planach jest jeszcze nawiązanie podobnych stosunków z walijskim miastem Newport.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter