fbpx

Powiat częstochowski

Jesteś w grupie ryzyka? Jeszcze w tym roku będzie można się bezpłatnie przebadać

fot. Shutterstock

Przez dwa lata w sumie sześciuset mieszkańców powiatu częstochowskiego będzie miało możliwość wzięcia udziału w profilaktycznym programie wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego.

Z nieodpłatnej kolonoskopii skorzystać będą mogli pacjenci z trzech grup wiekowych. Chodzi o osoby w przedziałach wiekowych od 50 do 65 roku życia, od 40 do 49 oraz te mające od 25 do 49 lat. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z tej diagnostyki będzie to, iż żaden z chętnych nie miał w minionej dekadzie wykonywanej kolonoskopii.

O ile pierwsza grupa będzie mogła poddać się badaniu niezależnie od tego czy w rodzinie wystąpił rak jelita grubego, to w kolejnej, aby się zaklasyfikować, trzeba będzie wykazać iż przynajmniej jeden krewny pierwszego stopnia mierzył się w przeszłości z tą chorobą. Z kolei osoby z najmłodszej grupy zakwalifikują się na badanie jeśli występuje u nich zespół Lyncha. To schorzenie, które w 80 proc. przypadków powoduje ryzyko zachorowalności.

– Zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego we wczesnym stadium zwiększa szanse na to, że pacjent przeżyje – przekonują władze powiatu wraz ze specjalistami z częstochowskiej przychodni Inter Max, która będzie realizować badania.

Jak przekonują urzędnicy starostwa, niebawem ogłoszony ma zostać termin zapisów na finansowaną przez tę instytucję kolonoskopię.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter