fbpx

Blachownia

Jeszcze w tym roku dofinansują wymianę siedemdziesięciu pieców

fot. Pixabay

Z początkiem września zacznie obowiązywać nowy regulamin dopłat do wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach indywidualnych mieszkańców. Jeszcze w tym roku szansę na dofinansowanie inwestycji otrzyma siedemdziesięciu wnioskodawców. Czterdziestu do kotłów na gaz, a trzydziestu na ekogroszek.

– Głównym priorytetem programu jest znaczące ograniczenie zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery z procesu spalania paliw stałych w niewydajnych, starych piecach węglowych. Finansowa pomoc gminy ma być zachętą dla tych, którzy zdecydują się, aby zainwestować w nowoczesne, bardziej sprzyjające środowisku rozwiązania. A kwoty dotacji nie są małe. Sięgają 40 proc. kosztów inwestycji. Maksymalnie będzie można liczyć na zwrot 4,5 tys. zł – mówi burmistrz Sylwia Szymańska.

Aby móc ubiegać się o takie środki trzeba będzie złożyć w urzędzie gminy wniosek. Ich nabór ma się rozpocząć we wrześniu. Ponadto, potencjalny beneficjent będzie musiał trzymać się zapisanych w regulaminie wytycznych. Przede wszystkim do aplikacji musi załączyć tytuł prawny do nieruchomości. Ta z kolei powinna posiadać uregulowany stan prawny. Weryfikujący podanie będą również sprawdzać kwestię niezalegania z opłatami na rzecz gminy. Kolejnym krokiem będzie sporządzenie dokumentacji fotograficznej idącego na złom pieca.

Nowe źródła ciepła muszą być wysokosprawne i ekologiczne. O ile w przypadku nowej generacji pieców gazowych nie będzie z tym większego problemu, to spalające paliwa stałe, w szczególności ekogroszek, muszą spełniać łącznie szereg określonych wymogów. Standard emisyjny musi być zgodny z piątą klasą, a sprawność ich przemiany energetycznej na minimalnym poziomie 85 proc. Ponadto sprzęt taki powinien posiadać automatyczny podajnik paliwa. W przypadku kotłów na biomasę, ujęte w programie są tylko gazujące.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się wymienić stare kotły centralnego ogrzewania opalane paliwem stałym na urządzenia nowe, ale spalające ten sam rodzaj paliwa, zostaną zakwalifikowani do programu, kiedy wymieniany sprzęt liczył będzie sobie ponad dziesięć lat. W przypadku zakupu pieca pracującego na ekopaliwa, limit wieku kotła węglowego nie będzie miał znaczenia.

– Rozliczenie inwestycji powinno nastąpić najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku. Pracownicy urzędu gminy wszystkim zainteresowanym udzielą szczegółowych informacji o niezbędnych do płatności dokumentach – informuje Szymańska. – W przypadku zainteresowania przekraczającego tegoroczną pulę, niezakwalifikowane w tym roku wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń z przyszłorocznej perspektywie. Program dopłat ma bowiem trwać przez najbliższe pięć lat – dodaje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter