fbpx

Ekologia w powiecie

Fundusz przyznał nagrody. Jubileuszowe „Zielone Czeki” rozdane

fot. WFOŚiGW w Katowicach

22 maja w Centrum Konferencyjno-Biznesowym na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się uroczystość wręczenia „Zielonych Czeków”. Nagród, które wyróżniają osoby i instytucje zasłużone dla ochrony środowiska i klimatu w województwie śląskim.

Pierwsze „Zielone czeki” z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 1993 roku. Z czasem rósł także prestiż nagrody, którą otrzymują wyjątkowi ludzie, projekty i instytucje, działające na rzecz środowiska naturalnego.

– Dotychczas nagrodą wyróżniono około trzystu laureatów, którzy często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Co ważne, wysokość nagród sięga już 2,5 mln zł. Wiele z nominowanych osób i podmiotów ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny. Jest to bowiem doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, ich postawach oraz akcjach społecznych mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie – podkreślają przedstawiciele Funduszu.

Tegoroczna edycja była bez wątpienia wyjątkowa z kilku powodów. Każdy zgłoszony miał szansę zdobyć niepowtarzalną statuetkę „Zielonych czeków” z okazji jubileuszu 30-lecia Funduszu. Takich przygotowano tylko pięć – cztery dla każdej kategorii oraz jedną wynikającą z ewentualnej nagrody specjalnej. Poza tym każdy laureat mógł liczyć na premię finansową o wartości 10 tys. zł, a wyróżnieni na honorowe dyplomy. A jak się okazało, była ona rekordowa również pod względem złożonych zgłoszeń.

– Wpłynęło ich bowiem czterdzieści pięć we wszystkich kategoriach. Najwięcej, bo aż dwadzieścia pięć wniosków wpłynęło w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”, jedenaście wniosków na „Ekologiczną osobowość roku”, sześć – „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” oraz trzy w kategorii „Inwestycja proekologiczna roku” – informuje WFOŚiGW w Katowicach.

Ostatecznie kapituła nagrodziła gminę Opatów za liczne działania mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. za realizację inwestycji „Remediacja byłej powojskowej bazy paliw w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach”, Śląski Ogród Botaniczny za wieloletnią aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i środowiska, w tym za realizację w 2022 roku „Śląskiego Kalendarza Ekologicznego”. Ekologiczną osobowością roku został z kolei Bogusława Biernat za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz promocję walorów przyrodniczych Żywiecczyzny, a nagrodą specjalną uhonorowano Zbigniewa Binko – za wieloletnią działalność na rzecz pszczelarstwa w województwie śląskim.

– Cieszy nas to, że z roku na rok kapituła ma coraz większy problem z wyborem laureatów, ponieważ poziom nadsyłanych zgłoszeń jest naprawdę wysoki. Mamy nadzieję, że wszystkie działania laureatów konkursu „Zielone Czeki” będą wpływać na jakość naszego środowiska – podkreślił podczas gali Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter