Przyrów

Już jest. Nowy wóz bojowy w Wiercicy

fot. Urząd Gminy Janów

28 sierpnia przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiercicy odbyło się przywitanie nowego, specjalistycznego wozu ratowniczo-gaśniczego. Na uroczystościach wprowadzenia nowego sprzętu do służby w jednostce nie zabrakło mieszkańców, strażaków z gminnych OSP, władz gminy, jak również zaproszonych parlamentarzystów.

OSP w Wiercicy należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało listę trzystu czternastu jednostek OSP, do których w tym roku skieruje wsparcie na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych radości z opublikowanej listy nie mogli ukryć również i lokalni strażacy. Ich starania znalazły w końcu szczęśliwy finał. Resort przyznał im kilkaset tysięcy złotych dofinansowania na zakup fabrycznie nowego, średniego wozu strażackiego. Szacunkowa wartość takiego sprzętu sięga bowiem aż 800 tys. zł. 

I tak było również w tym przypadku. W postępowaniu przetargowym, które rozstrzygnięto na początku lipca zwyciężyła oferta firmy Bocar z Korwinowa w gminie Poczesna. Przedsiębiorstwo wyceniło samochód i jego doposażenie na 782 tys. zł. Poza resortowymi funduszami swój wkład dołożyła także gmina Przyrów. I to nie mały, bo sięgający 250 tys. zł. W ostatnich trzech latach to kolejny sukces w dążeniu do odnowienia parku maszynowego lokalnych jednostek OSP. Wcześniej lekkiego i średniego typu pojazdy bojowe trafiły do OSP w Przyrowie. 

– Mamy nadzieję, że nowy wóz bojowy będzie służył jak najlepiej i jak najdłużej druhom z jednostki, dzięki czemu bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców gminy będzie na najwyższym poziomie – podkreśla wójt Robert Nowak.

Auto przeszło już zresztą ostry chrzest. 13 września na pustyni Siedleckiej strażacy wzięli udział w manewrach, które zorganizowała firma Bocar. Tam pod okiem instruktorów firmy Volvo mieli okazję podnieść swoje umiejętności w jeździe po wymagającym terenie oraz w wyciąganiu zakopanego samochodu. Koordynatorem tych ćwiczeń był druh Zbigniew Kołodziej. Oprócz miejscowej jednostki w szkoleniu uczestniczyli także przedstawiciele OSP z Bystrzanowic, Żurawia, Lelowa, Niegowy oraz Witowa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter