fbpx

Kłobuck

Już wkrótce pojawi się obowiązek zgłaszania źródeł ogrzewania nieruchomości

fot. Shuterstock

Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany będzie do złożenia w urzędzie miejskim deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Przekazane informacje trafią następnie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Czym będzie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków? To baza danych, która w założeniach ma wpływać na poprawę jakości powietrza i likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń, jaką jest emisja do atmosfery substancji powodujących smog. Z rządowych deklaracji wynika, iż CEEB ma być ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych oraz miejscem, gdzie znajdować się będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców.

Dla budynków, które już istnieją, właściciel lub zarządca będzie miał dwanaście miesięcy od dnia ogłoszenia komunikatu na złożenie wspomnianej deklaracji. Dla tych nowo powstałych termin będzie wynosił czternaście dni od dnia, w którym nastąpiło pierwsze uruchomienie źródła ciepła.

– Deklaracje będzie można składać elektronicznie lub pisemnie. Oprócz imienia i nazwisko lub nazwy właściciela czy zarządcy oraz adresu jego miejsca zamieszkania lub siedziby, dokument będzie zawierał adres nieruchomości, liczbę i rodzaje używanych źródeł ciepła i spalania paliw, przeznaczenie tych źródeł i wykorzystywane w nich paliwa – tłumaczą kłobuccy urzędnicy.

Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna do 5 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter