fbpx

Lelów

Kilkadziesiąt tysięcy złotych na nowoczesne laboratorium. Ma wzmocnić uczniowskie kompetencje

fot. Fotolia

Finansowany ze środków budżetowych program „Laboratoria Przyszłości” będzie realizowany również w Lelowie. Na wsparcie tutejszej podstawówki gmina otrzymała właśnie 70 tys. zł. Pieniądze mają pomóc w budowie wśród uczniów określonych kompetencji.

Chodzi o rozwój umięjętności z tzw. kierunków STEAM. To angielski skrót od słów – nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka. W ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” ufundowane przez podatników środki pomogą nie tylko w zakupie wyposażenia potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, ale i w procesie rozwijania samodzielnego i krytycznego myślenia czy zdolności myślenia matematycznego.

– Zakupiony sprzęt będzie też pomocny w rozszerzaniu umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym – podkreślają lokalni urzędnicy.

Szkoły wnioskowały o bazowe wyposażenie, które od września będą musiały i tak obligatoryjnie mieć na swym wyposażeniu wszystkie podstawówki w kraju oraz dodatkowe, swobodnie już dobierane według uznania pedagogów z poszczególnych placówek.

– Wyposażenie podstawowe to obligatoryjny sprzęt, który musi skompletować szkoła. Jeżeli nie jest ona w posiadaniu wyposażenia podstawowego, to musi ponieść na nie środki w ramach wsparcia Laboratoriów Przyszłości – wyjaśniają pracownicy urzędu gminy.

Do obligatoryjnego wyposażenia podstawowego należą choćby drukarki 3D z akcesoriami, stacje lutownicze, mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami i płytkami prototypowymi, a także sprzęt do nagrań prezentacji swoich osiągnięć w postaci kamer, mikrofonów czy oświetlenie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter