Wraz z początkiem kwietnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomi nabór w kolejnej edycji konkursu „Ekopracownia pod chmurką”. Wnioski będzie można składać przez cały miesiąc.
Dedykowane organom prowadzącym placówki oświatowe, realizowane już od trzech lat działanie wesprze stworzenie edukacyjnych przestrzeni na świeżym powietrzu. Takie ekopracownie mają sprzyjać prowadzeniu lekcji z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii w szkołach podstawowych oraz szkołach średnich województwa śląskiego. Ideą Funduszu jest uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych w szkołach i uwrażliwienie dzieci na ochronę środowiska.
– Celem konkursu jest aktywizacja dzieci i młodzieży, uatrakcyjnienie nauczania poprzez wprowadzenie zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody, umacnianie i kształtowanie wrażliwości dzieci na przyrodę oraz rozwijanie ich zainteresowań z zakresu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej – podkreślają pracownicy Funduszu. – Dofinansowane zostaną zadania, które wyróżnią się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania terenu oraz uatrakcyjnieniu i podniesieniu poziomu zajęć dydaktycznych – dodają.
Na pomysł i wykonanie będzie można pozyskać do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 70 tys. zł. Co ważne, zadania powinny zostać zrealizowane do końca roku szkolnego 2025/2026. Zgodnie z regulaminem wyłączone są jednak placówki posiadające „Ekopracownie pod chmurką” utworzone ze środków WFOŚiGW w Katowicach w poprzednich edycjach konkursu.
Co będzie można kwalifikować jako koszty? Na przykład zakup, wykonanie i montaż małej architektury służącej do prowadzenia zajęć, jak wiaty, zadaszenia, altany, ławki, stoły, siedziska, koszy, kompostowników lub skrzyń na pomoce. Dotacja pokryje również wydatki na sadzonki roślin, drzew, krzewów i bylin, nasion traw, warzyw i ziół oraz montaż i dostawę tablic dydaktycznych, plansz czy tabliczek do oznaczenia, jak również instalacji dydaktycznych, w tym stacji meteorologicznej z wyposażeniem, zegarów słonecznych, domków dla owadów, rzeźb zwierząt czy roślin, uli dydaktycznych, budek i poidełek dla ptaków, albo ścieżek sensorycznych. Do tego będzie można dokupić jeszcze drobny sprzęt ogrodniczy.
Z kolei kwalifikowany wkład własny organu prowadzącego może przybrać formę wydatków na inwentaryzację terenu i opracowanie dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem prac, przygotowanie terenu, roboty agrotechniczne czy prace ziemne, w tym wykonanie lub modernizację ścieżek, alejek, żywopłotów, krawężników, instalacji wodnych. Po stronie inwestora będzie także ogrodzenie terenu do prowadzenia zajęć dydaktycznych czy zakup i dostawa żwiru, ziemi, kory, torfu czy geowłókniny.
Wnioski przyjmowane będą w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach. Komplet dokumentów można również złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie www.wfosigw.katowice.pl/epuap.html.
Pracownicy Funduszu proszą, aby składanych dokumentów nie zszywać, bindować, wkładać do koszulek, teczek ani segregatorów, z wyjątkiem nośników elektronicznych.
