fbpx

Mykanów

Kolejne gospodarstwo z Mykanowa uznane za najbezpieczniejsze w regionie

fot. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Emilia i Dariusz Płuszkowie z Mykanowa zostali zwycięzcami częstochowskiego etapu konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To kolejne gospodarstwo z tego terenu, które triumfuje na szczeblu regionalnym. W ubiegłym roku prym wiodło małżeństwo Marty i Tomasza Sokołowskich z Grabówki.

Laureaci siedemnastej edycji konkursu prowadzą 220 hektarowe gospodarstwo, które specjalizuje się w uprawie roślin. Na posiadanych areałach uprawiają pszenicę, rzepak, jęczmień, kukurydzę czy łubin. W codziennej pracy wykorzystują pięć ciągników, osiem przyczep czy też dwa kombajny zbożowe. Sukces zawdzięczają pomocy najbliższej rodziny. W rozwój gospodarstwa angażują się synowie, ale i również nestorzy rodu – rodzice pana Dariusza.

W konkursie wyróżniono również włości Aliny i Bogdana Chudaszków z Łobodna w powiecie kłobuckim, którym przyznano drugie miejsce. Trzecia lokata przypadła mieszkańcom gminy Kroczyce w powiecie zawierciańskim – Ewelinie i Sebastianowi Stańczykom.

– W etapie regionalnym uczestniczyły gospodarstwa z terenu powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i częściowo zawierciańskiego – informuje Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy KRUS. – Udział w konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia w kilku etapach cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzają komisje konkursowe – dodaje.

Małżeństwo prowadzące działalność rolniczą w Mykanowie będzie reprezentantem regionu częstochowskiego na szczeblu wojewódzkim konkursu. Finał tego stopnia odbędzie się 10 czerwca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Jego zwycięzca reprezentował będzie województwo śląskie w centralnym finale, podczas największej rolniczej wystawy plenerowej w Europie – AgroShow w Bednarach pod Poznaniem. Główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez prezesa KRUS.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter