fbpx

Ekologia w powiecie

Kolejne miliony złotych na likwidację niskiej emisji

fot. Pixabay

Z początkiem marca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończył proces podpisywania umów z podmiotami, które pozyskały środki na termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Łącznie dofinansowanie w wysokości ponad 76,5 mln zł trafiło do trzydziestu dziewięciu gmin, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z województwa śląskiego.

– To są ogromne środki, bez których wiele gmin, ani spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych nie byłoby w stanie przeprowadzić inwestycji termomodernizacyjnych. Nie dziwi fakt, że każdego roku zwiększamy początkową pulę środków przeznaczonych na ten cel, bo zainteresowanie tymi unijnymi środkami wciąż jest bardzo duże. Szczególnie gdy do grupy beneficjentów, którzy mogą ubiegać o dofinansowanie, dołączyły gminy – mówił w połowie lutego Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach podczas uroczystości podpisania umowy z miastem Katowice.

Środki pochodzą z programu wspierającego między innymi gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne.

– W ramach szóstej edycji konkursu Fundusz ocenił pozytywnie trzydzieści dziewięć wnioskodawców. Wśród nich jest trzydzieści gmin, cztery spółdzielnie mieszkaniowe, cztery wspólnoty mieszkaniowe i jedna spółka mieszkaniowa. Całkowite koszty pozytywnie ocenionych projektów to ponad 124 mln zł, łączne zaś dofinansowanie wyniesie 76,5 mln zł – podkreśla instytucja.

W ostatnim rozdaniu największe dofinansowanie udało się pozyskać gminie Rybnik. To około 13,6 mln zł. Z kolei samorządem, który zawnioskował o najmniejszą pulę, była leżąca w powiecie lublinieckim gmina Boronów. Ta otrzyma 156 tys. zł.

Do tej pory w ramach całego działania związanego z kompleksową likwidacją niskiej emisji na terenie województwa śląskiego, wdrażanego przez WFOŚiGW w Katowicach, podpisano łącznie prawie sto siedemdziesiąt umów z niemal setką beneficjentów. Opiewają one na kwotę ponad 598 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter